Yemek ve Sinema

03.02.2011 - 13:30 | Dram - Yemek Hikayeleri Admin Tüm yemek ve sinema yazıları

Zengin Mutfağı

Yönetmen ve Senaryo : Başar Sabuncu (Vasıf Öngören'in aynı adı taşıyan oyunundan)
Görüntü Yönetmeni : Erdal Kahraman
Oyuncular : Şener Şen, Nilüfer Açıkalın, Oktay Korunan, Gökhan Mete, Osman Görgen
Yapımevi : Arzu Film - Erler Film ortak yapım
Konu : Gençlik yıllarında pehlivanlığı ile övünen aşçı Lütfi ustayla, 1970'li yıllardaki işçi hareketinden 12 Mart muhtırasına kadar uzanan bir dönemin öyküsü
Ödüller : "Zengin Mutfağı", 5. Akdeniz Kültürleri Film Şenliği'nde (Korsika-Bastıa) seçici kurulunun "gümüş zeytin ağacı" ödülünü kazandı.

Şener Şen'in ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu bir kez daha anlayacaksınız

Gençlik yıllarındaki pehlivanlığı ile övünen Lütfü Usta (Şener Şen), zengin işadamı Kerim Bey’in evinde aşçıdır. Bir sabah kalktığında evde kimsenin olmadığını farkeder. Yanında çalışan kızın (Nilüfer Açıkalın), o gün nişanı vardır. Ama sözlüsü Selim de ortalıkta görünmez. O sırada gelen şoför Seyfi’nin ağabeyinden, işçilerin grev ve yürüyüş yaptığını, patronun - ne olur ne olmaz- diye Avrupa’ya gittiğini öğrenir. Selim’le genç kız nişanlanır. Ortam sakinleşir, Kerim Bey döner. Lütfü Usta, gelirken getirdiği eğitimli kurt köpeğine özel yemek pişirdiği için sinirlenir. İşsiz nişanlı Selim, evlenebilmek için ihtiyacı olan parayı bulma amacıyla kargaşa çıkaranları ihbar eder. Bunlardan biri Selim’i tanır. Öldürülmekten korkan Selim, Lütfü Usta’ya sığınır. Lütfü Usta’nın konuştuğu Kerim Bey, bu “muhbir vatandaş” genci özel bir kampa yollar. Selim döndüğünde değişmiş, havalı ve agresif biri olup çıkmıştır. Saldırgan ve huysuz kurt köpeğini ise Lütfü Usta zehirler. Bunu ancak anarşistlerin (!) yapacağını düşünen Selim araştırma yapar, nişanlısından şüphelenir. Kerim Bey iki köpek daha getirir. Genç kız ise Seyfi’den şüphelenildiğini sanır, ancak kendisi olduğunu anlar ve Selim’den ayrılır. Ahmet ve Seyfi gösteri yürüyüşlerine katılır. Lütfü Usta birgün gazetede miting alanında Selim’le eski nişanlısının kavga ederken resmini görür. Eski pehlivanlığı depreşir. Bir kız kadar yürekli olmadığını düşünür. Köşkten ayrılmalı mıdır, yoksa kalmalı mıdır? Bu ikilemde öylece kalakalır..

Filmin Dönemsel Önemi

Film Türkiye işçi sınıfı mücadele tarihinde önemli bir yer tutan 15-16 Haziran 1970 eylemleri sırasında geçmektedir. Dönemin siyasi atmosferi çeşitli göndermelerle filmde aktarılmaktadır. Çoğunlukla solcu sendikacılara karşı dövme, adam vurma gibi eylemlere girişenler ile malikanedeki köpekler arasında benzerlik kurulmaktadır. Aynı zamanda her hakkını arayan veya en küçük eleştiriyi getiren kişi komünist, anarşist ve Moskova ajanı olarak damgalanmaktadır. Filmin 1988 yılında çekildiği gözönüne alınırsa filmin 12 Eylül Rejiminin uygulamalarına da dikkat çekmek gayretinde olduğu görülecektir. Dikkat çekici bir başka husus da filmin kahramanı olan Lütfi Usta'daki değişimdir. Filmin başında işçileri ve aynı zamanda kendisini de "baldırı çıplaklar" diyerek küçümseyip patronuna övgüler düzerken, başından geçen olaylar sayesinde artık siyasi yorumlar yapabilen ve tarafı net belli olan birisi olmuştur. Filmin sonunda evde kalıp kalmama konusundaki kararsızlığını seyirciye aktarırken kullandığı "biz" ve "bizimkiler" sözcüklerinden, belki de bir siyasi partiye örgütlendiğini çıkartmak zorlama olmayacaktır.


Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm yemek ve sinema yazıları Dram kategorisindeki tüm yemek ve sinema yazıları
2343 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek filmleri, şener şen, zengin mutfağı

Kategoriler

Yeni Filmler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri