Yemek Kitaplığı

Yemek Sözlüğü
01.09.2009 - 9:31 | Yemek Tarihi - Yemek Hikayeleri Admin Tüm yemek kitapları

Tarih Boyunca Yemek Kültürü

Yazarı: Murat Belge
Yayınevi: İletişim Yayınevi
Sayfa sayısı: 381 sayfa
Yayın Yılı: 2008
Etiket Fiyatı : 29,00 TL (KDV Dahil)

“Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim”

Yemek Kültürünü geliştirmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat

Yemek yemek başlı başına bir kültür, bir yaşam biçimi. Hani "Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim" denecek kadar belirgin farklılıklar var her toplumun yemek kültüründe.

İnsanoğlu var olmaya başladığından itibaren doğada gördüğü her canlıyı nasıl yiyeceğe dönüştürebileceğinin hesabını yapmış sanki. Doğal olan her şeyin ilk haliyle yenmesi mümkün değil muhakkak, hatta öldürücü zehirler taşıyanı bile var. İlk yenmeye başlayan bal mesela, düşünün kaç kişi telef oldu o balı almak için arıdan korunmayı öğrenene kadar. Zehirli bitkileri zehirlerinden arındırıp yemenin yolunu bulmak için insanoğlunun gösterdiği inat da, büyük olasılıkla zaiyatlara sebep olmuştur. Ama sonuçta, binbir yol deneyerek her kültür, bugünkü zengin yemek yeme alışkanlıklarını yarattı.... Bu alışkanlıkların kökenlerine indiğimizde, yemek kültürün önemini görüyoruz.

“Tarih Boyunca Yemek Kültürü” sadece bir yemek merakının değil, Murat Belge’nin edebiyat, sosyoloji, siyaset, felsefe birikimini de ustalıkla konuşturduğu bir kitap.

Kitapta, balıklar ve deniz ürünleri tek tek anlatılırken, avcılık usulleri tanıtılıyor. Yemeklerinin yapımına ilişkin ayrıntılara değiniliyor. Murat Belge kitabı hazırlarken bu alanda klasik sayılacak birçok İngilizce kaynağı elden geçirmiş. Bunlara babasından, İngiltere'deki yıllarından ve en önemlisi yemeğe merakından doğan bilgi birikimini eklemiş. Deneyimlerini tatlı bir sos olarak bu kültür yemeğine katmış. Bütün bunlara bir de edebiyat, sosyoloji, siyaset, felsefe birikimi ile kalem ustalığını eklemiş.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm yemek kitapları Yemek tarihi kategorisindeki tüm yemek kitapları
4484 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
tarih boyunca yemek kültürü, yemek kültürü

Kategoriler

Yeni Kitaplar

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri