Balkabaklı gözleme

04.05.2010 - 0:42 | Sahrap Soysal Tarifleri - Yemek Hikayeleri Admin Tüm yemek tarifleri
 • Osmanlı'da ve Ortaçağ Avrupası'nda (en aristokrat sofralar da dahil) yemekler sofraya büyük tabaklarda getirilirdi.

Malzemeler

 • 2 dilim tatlı balkabağı (Karpuz gibi dilimlenmiş.)
 • 1 su bardağı tozşeker
 • 1-2 su bardağı çekilmiş ceviz içi
 • 2 adet hazır yufka
 • 100 gr tereyağı

Hazırlanışı

 1. Tatlı balkabaklarının yeşil kısımlarını kesip atın ve kalan kısmını derin bir kaba rendeleyin. Tozşeker ve çekilmiş ceviz içini ilave edip iyice karıştırın.
 2. Diğer taraftan, yufkalardan birini tezgaha serin. Yufkanın dört ucunu üzerine doğru katlayıp kare şekli verin. Bu büyük kareyi dört adet kare elde edecek şekilde kesin.
 3. Kare parçaların her birinin içine cevizli kabaklı harçtan serpip yufka parçasını ikiye katlayın. Elinizle kenarlarına su sürüp yapıştırın. Diğer yufkaya da aynı işlemi uygulayın.
 4. Geniş bir teflon tavayı ısıtın. Börekleri sıcak tavada yağsız vaziyette önlü arkalı kızartın. Henüz sıcak haldeyken ön ve arkalarını tereyağı ile yağlayın. Börekleri üst üste dizip sıcak sıcak servise sunun.
   

Notlar

Osmanlı'da ve Ortaçağ Avrupası'nda (en aristokrat sofralar da dahil) yemekler sofraya büyük tabaklarda getirilirdi. Bu tabaklar içlerinde en az iki kişiye ama genellikle dört kişiye yetecek kadar yemek barındırırdı. Tabaklardaki yemekler bu kişiler tarafından ortaklaşa tüketilirdi. Herkes yemeği, tabağın kendi önüne denk düşen kısmından almaya özen göstermek durumundaydı.
Bu ortak kaplardan alınan paylar, önlerindeki ekmeğin üzerine konarak yenirdi. ışte kuver kelimesinin anlamı da burada gizli. Ele alınan yemeğin üzerine koyulduğu ekmekten tabaklara kuver deniyordu.
Bugün de ekmeğin içinde çorba sunuluyor ya da kızartılıp yuvarlanmış yufkaların ve pidelerin içinde deniz ürünleri, salatalar konuyor. Son moda sunum şekillerinde yemeğe yatak olan bu ekmeklere de kuver desek olur mu, ne dersiniz?
Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm yemek tarifleri Sahrap soysal tarifleri kategorisindeki tüm yemek tarifleri
17793 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
kuver, balkabaklı gözleme, sahap soysal tarifleri

Kategoriler

Yeni Tarifler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri