Yoğrulmadan yapılan yulaf ekmeği tarifi

18.02.2010 - 9:12 | - Tüm yemek tarifleri
 • İçinde sanayi mayası kullanılmayan doğal yulaf ekmeği, vazgeçemeyeceğiniz ekmeklerden olacaktır.


Malzemeler

 • 2 tam 2/5 Cup (300 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un
 • 4/5 Cup (100gr.) Mısır Unu
 • 1 tam 1/5 Cup (150 gr.) Yulaf Unu
 • 1 tam 4/5 Cup (440 gr.) Damacana veya arıtılmış su.
 • 3/4 Tatlıkaşığı Tuz.
 • 50 gr. Ekşi Maya veya 1/4 Tatlıkaşığı İnstant Yuva maya.

Hazırlanışı

 1. Bir gün öncesi akşamdan su ve tuz hariç tüm malzemeler (Ekşi maya yok ise İnstant maya) kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır, arkasından tuz serpilerek tekrar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.
 2. 12-18 saat çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile bolca unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır.
 3. Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp hazırlanır, kalıbın üzerine amerikan bezi konularak yine süzgeç yardımı ile yapışmasını önlemek amacıyla bolca unlanır.
 4. Hamur nazik bir şekilde zarf usulü katlanarak kat yerleri aşağıya gelecek şekilde top yapılır ve unlanmış bezin bulunduğu kaba yavaşça konulur ve üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.
 5. Uyarı: Hamur çok cıvık olduğu için bu işlem yapılırken çok dikkatli ve çabuk olunmalıdır.
 6. 1.5-2 saat arası son kabarma süresi hesaplanarak beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaraya yerleştirilir.
 7. Bekleme süresi dolunca sıcak fırından ısınmış olan pişirme kabı dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba dikkatle bırakılır. Sıcak kabın dışarıda bekletilen kapağı kapatılarak tekrar fırına sürülür.
 8. 230 Santigrat derecede 20 dk., 200 Santigrat derecede 10 dk. kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak, kabın üzerinden dikkatlice fırın dışına alınarak ekmek kapaksız kapta 15 dk.-  20 dk. arası daha pişirmeye devam edilir.
 9. Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.
   

Notlar

Hamur, bir miktar cıvık olacağından dikkatli çalışmak gerekir.
Verilen tarifle orta boy 1 ekmek çıkmaktadır.

Ekmek fırından çıkınca kıtır bir kabuğa sahip olmasına rağmen, 6-12 saat arası beklendiğinde kabuğunun yumuşacık olduğu görülür.
tarafından girilen tüm yemek tarifleri Hamur işleri kategorisindeki tüm yemek tarifleri
17380 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ekmek, ekmek tarifi, yoğrulmayan ekmek, yoğrulmayan yulaf ekmeği, ekmek nasıl pişirilir, resimli ekmek tarifleri, resimli yemek fotoğrafları, fotoğraflı yemek tarifleri, fotoğraflı tarifler, yemek tarifleri, yulaf, evde ekmek yapımı

Kategoriler

Yeni Tarifler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri