İçiniz tarragon tavukla ısınacak

02.05.2010 - 18:21 | Etli Yemekler - Yemek Hikayeleri Admin Tüm yemek tarifleri
 • Mayıs ayına girmemize rağmen havalar hâlâ ısınmadı. Bu tarif, içinizi biraz ısıtacaktır.

Malzemeler

 • 4 adet tavuk göğsü 
 • 30 gr tereyağı
 • Bir ufak doğranmış soğan
 • 80 ml cup sek beyaz şarap
 • 2 yemek kaşığı tane hardal
 • Bir ufak kutu krema
 • 2 yemek kaşığı doğranmış tarhun otu
 • Çeyrek limon suyu
 • Tuz-karabiber
   

Hazırlanışı

 1. 3 Tavuk göğüslerinizi tuz ve karabiberleyip, büyük bir tavada birbirlerine değmeyecek şekilde tereyağı ile birlikte içleri pişene kadar orta-yüksek ateşte pişirin. Aklınızda bulunsun, küçük tavada yaptığınız takdirde tavuklarınız kızarmaz, tam tersine tavada sıkışmadan dolayı oluşan buhardan haşlanmaya başlar. Dışları renklenip içi piştikten sonra kenara alıp bir alüminyum folyoya sarıp bekletin. 
 2. Tavuklarınızı daha çabuk pişirmek istiyorsanız ortadan ikiye bölüp pişirebilirsiniz.
 3. Bu sırada tavaya doğradığınız soğanları ekleyin. Karamelize olana kadar karıştırırak pişirin. Soğanlarınız piştikten sonra şarabı ekleyin ve yarısı uçana kadar çektirin. Kremayı ve hardalı ekleyip iyice karıştırın.
 4. Sosunuz hafif koyulaştıktan sonra tarhunları ve tavukları ekleyip üzerine çeyrek limon suyunu da ekleyip hafif tuz ve karabiberle yemeğinizi tatlandırın. 1 dakika daha ocakta tuttuktan sonra sıcak olarak ve tavuklarınız sosa bulanmış halde servis edin. 
 5. Tarhunlu tavuğunuzu pilav ve ya çilav ile servis edebilirsiniz.

Notlar

Tarhun otu, Latince’de “Artemisia dracunculus” olarak bilinir. Fransızca’da “estragon” olarak anılan bitki, “ufak ejderha” anlamına gelir. Anasonu andıran tadıyla Türk damak tadına çok yakın olan bu ot, her ne kadar yaygın olarak bilinmese de ülkemizde Anadolu’da, özellikle Gaziantep, Urfa ve Erzurum mutfağında yemeklerde Pelin otu adıyla sıkça kullanılır. Dünyada iki tip Tarhun otu yetiştiriliyor. Bunlardan biri uzun yapraklı, koyu yeşil renkte ve tadı hafif biberimsi, tatlı ve yoğun anason tadında olan Fransız tarhunudur. Diğeriyse Rus Tarhunu olarak geçen daha kalın yapraklı, yeşil renkte ve yoğun bir acılığa sahip olanıdır. Tarhun otu dünya mutfağında kullanılmasına rağmen, Fransız mutfağının vazgeçilmez malzemelerinden birisi. “Tarhun otunu hangi yemeklerde kullanabilirim” diye soranlara, yanıtım “Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok yemekte” olacak. Tarhun otu, tavuk, balık, yumurta, salata, patates, krema ile çok güzel uyum içinde olan bir ottur.

Kaynaklar

Esen Hünal Blake
http://bizimkahve.gazetevatan.com/

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm yemek tarifleri Etli yemekler kategorisindeki tüm yemek tarifleri
11565 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
esen hünal blake, yemek tarifi, tarragon tavuk, tavuk, tavuklu yemekler

Kategoriler

Yeni Tarifler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri