Sağlıklı Beslenme

19.03.2012 - 8:00 | - Tüm sağlıklı beslenme yazıları

Sağlıklı olmaya dair öğrendiğimiz ilk kurallardan belki de en önemlisi margarini hayatımızdan uzak tutmak. Ancak son günlerde hem televizyonlarda dönen reklam, hem de margarin üreticilerinin bilgi bombardımanı kafalarda soru işareti uyandırıyor. Üreticilere göre, 'margarin sağlıklı' ve tüketilmesinde sakınca yok. Margarin hakkındaki olumsuz düşünceleri yıkmaya yönelik girişim, 'doğru bilinen yanlışları' gündeme getiriyor.

Kişi başı 2.2 kg margarin yiyoruz

31 üyesi bulunan ve 12 firma temsilcisinden oluşan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği'nin (MÜMSAD) margarini 'aklamaya' yönelik çalışmasıyla, "Margarin sağlıklıdır, çünkü; tamamen bitkisel yağlardan üretilir. Margarin kolesterol ve transyağ içermez. Margarin beslenme çeşitliliğine katkı sağlar. Margarin Omega 3, Omega 6 yağları içerir, A ve D vitaminleri bulunur. Margarin iyi bir enerji kaynağıdır" gibi görüşler dile getiriliyor.
Margarin, beslenmede 'olmazsa olmazlar' arasında gösterilirken, Türkiye'de kişi başına yılda ortalama 2,2 kg. margarin tüketildiği, bu miktarın İngiltere'de sekiz, Belçika'da 26, Singapur'da 45 kg. olduğunu belirtiliyor. "Margarini rahatlıkla kullanabilirsiniz" diyen MÜMSAD'a göre çocuklara sabahları margarin sürülmüş bir dilim ekmek yedirmek güne enerjik başlamalarına neden olur. MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, 2007 sonundan itibaren 'Trans Yağ yoktur' amblemi kullanmaya başladıklarını belirtiyor.

'Limiti geçmezseniz sorun yok'

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, eskiden yüzde 35 civarında olan margarindeki trans yağ oranının yeni teknolojiyle neredeyse sıfırlandığını belirtiyor.
"Bu, önemli bir gelişme. Yeterli ve dengeli beslenmede margarin tüketmek yanlış değil. Kişi aktifse enerjinin yüzde 30'unu yağlardan karşılayabilir. Limiti geçmeden şeker ve tuz da alabilirsiniz" diyen Besler, "Margarin erimez, kanda dolaşır" görüşünün bilimsel verilere dayanmadığını söylüyor.
Besler'in diğer görüşleriyse şöyle: "Amerikan Kalp Cemiyeti'ne göre yağ tüketecekseniz, 'Bu margarin mi, tereyağı mı olmalı'nın yanıtı, yumuşak margarin. Sütte, ette, peynirde ve yoğurtta doğal olarak trans yağ var. Tereyağındaki trans yağ oranı yüzde beş. Kahvaltılık margarinle tereyağı arasında ciddi fark var. Pilav yapacak veya kahvaltıda ızgara ekmeğe margarin sürerseniz sorun yok. Türkiye'de üretilen margarinlerin yüzde 90'ında trans yağ yok. Tüketici 'Trans yağ yoktur' amblemini arasın."

'Etkileri görmek için beklemeli'

Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Oktay Ergene'ye göre meselenin iki yönü var: "Margarinler sıvı yağın katılaştırılmasıyla elde ediliyor. Bu katılaşma hidrojenasyon işlemiyle elde ediliyor ve hidrojenasyon sırasında trans yağ çıkıyor.

Bu yağ kalp-damar hastalıklarına yol açıyor. Son 10 yılda bu olumsuz etkiler nedeniyle margarin, trans yağı yüzde 1-2'lere indiren teknolojyle üretilmeye başlandı. Eski bildiğimiz etkileri o kadar ön planda değil. Ancak bunlar daha yeni kamuoyunun gündemine geliyor. Direk olarak kötülemek doğru olmasa da yeni teknolojiyle üretilen bu margarinlerin etkilerinin araştırılması gerekiyor. Bunun için beklemek lazım."

Hatice Yaşar/Radikal

Margarin sağlıklı mı, değil mi?

  • Reçetelerdeki tanıdık yasak aklanmaya çalışılıyor: "Yeterli ve dengeli beslenmede margarin tüketmek yanlış değil"
tarafından girilen tüm sağlıklı beslenme yazıları Sağlıklı yiyecekler kategorisindeki tüm sağlıklı beslenme yazıları
2667 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
margarin sağlıklı mı

Kategoriler

Yeni Yazılar

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri