Sağlıklı Beslenme

13.05.2013 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm sağlıklı beslenme yazıları

Su yaşamımızda elzem olmasına karşın temel problem, su içme alışkanlığının olmayışı. Hem kendimiz hem de çocuklarımız için su içme kültürü kazanmalıyız.

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. İnsan, besin almadan haftalarca canlılığını sürdürmesine karşın, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre değişmekle beraber çocuklarda su oranı daha yüksektir ve yaş ilerledikçe suyun yüzdesi düşmeye başlar.

Yetişkin insan vücudunun ortalama yüzde 59’u sudur. Bir yetişkinin günde ortalama 10 bardak su kaybettiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, bu kaybın idrar, ter, dışkı ve nefes yoluyla olduğunu kaydetti.

Günlük 8-12 bardak su yeterli

Kaybedilen su hava sıcaklığı, nem, egzersiz düzeyi gibi pek çok faktörden etkilenir. Sağlıklı bir yaşam için kaybedilen suyun yerine konması gerekir. Sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişmekle beraber günlük tüketilen 8-12 bardak su, sıvı ihtiyacımızı karşılar. Su yaşamımızda elzem olmasına karşın temel problem, su içme alışkanlığının olmayışıdır. Hem kendimiz hem de çocuklarımız için su içme kültürü kazanmalıyız.

Yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması; hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması; vücut ısısının denetiminin sağlanması; eklemlerin kayganlığının sağlanması; çeşitli biyokimyasal olayların oluşmasında su fonksiyon gösterir.

Su tüketiminin püf noktaları var mı

Sabah kalktığınızda ilk yapmanız gereken işlerin başında iki bardak su içmek olmalıdır. Yemeklerden önce mutlaka su içmelisiniz bu sizin erken tokluk hissi duymanızı sağlayacaktır. İdrarınızı yaptıktan sonra, kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bir bardak su içmelisiniz. Suyu her zaman görebileceğiniz bir yerde bulundurun. Özellikle çalışırken masanızda sürekli su bulunsun.

Kilo kontrolünde suyun rolü

Su iştahı doğal olarak bastırır ve bedenin depolanmış yağları metabolize etmesine yardımcı olur. Araştırmalar göstermiştir ki, alınan su miktarı azalınca vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlamaktadır. İnanılmaz gibi geliyorsa da su, kilo kaybetmek ve bir daha almamak için ideal bir alternatiftir.

Çoğumuz suyun değerini önemsememize rağmen sürekli kilo kaybı için öncelikli formül sudur. Kilolu bireylerin daha çok suya ihtiyacı vardır çünkü bu bireylerin metabolik yükleri fazladır. Yağların kullanılmasında suyun özel bir yeri olduğundan dolayı, şişmanlar suya çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Kilolu bir kişi her 12 kilo fazlası için bir bardak daha fazla su içmelidir. Eğer egzersiz yapıyorsanız ya da hava sıcak ve/veya kuru ise, yine tüketilen su miktarı artırılmalıdır. 

hurriyet.com.tr/

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir

  • Uzmanlar, sağlıklı kilo vermek için estetik ve güzellik kamplarını öneriyor. Uygulanan programlardan biri size göre olabilir.
Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm sağlıklı beslenme yazıları Sağlıklı yaşam kategorisindeki tüm sağlıklı beslenme yazıları
12128 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Kategoriler

Yeni Yazılar

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri