Sağlıklı Beslenme

29.04.2013 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm sağlıklı beslenme yazıları

Uzmanlar, hayatın kaynağı olan suyun fazla içilmesi halinde ölüme sebebiyet verebileceği uyarısında bulunuyor.

Fazla su içilmesinin zararlı olduğunu söyleyen Diyetisyen Kamuran Olgun, aşırı suyun kandaki sodyum oranının düşmesine (hiponatremi), böbreklerin arıtma kabiliyetinin aşılmasına, hücrelerin aşırı su alarak beyinde ödeme ve ölüme sebep olabileceğini belirtti.

Bunun yanında, sağlıklı bir vücut, kilo kaybetmek, var olan kiloları korumak, fazla gıda alınmasını engellemek için bol su içilmesi gerektiğini vurgulayan Olgun, hayat için en iki temel maddenin su ve oksijen olduğunu anlattı.

Suyun, zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetimi, gıdaların sindirilmesi ve hücre içine taşınması gibi birçok faydaları olduğunu ifade eden Olgun, "Su, aynı zamanda tokluk hissi vererek iştahı da azaltır. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur.

Günde 8-10 bardak su içmek kilo vermek için kafidir. Su yerine kolalı içecekler, çay ve kahve içmek suya olan ihtiyacı karşılamadığı gibi içerdikleri kafein yüzünden vücuttaki suyu atmaya sebep olarak suya olan ihtiyacı da artırabilirler. Bu yüzden sıvı gıdamızı su olarak almak gerekir. Ayrıca sindirim sisteminin daha iyi çalışması için sabah aç karnına 1 bardak ılık su içmek iyi olur" dedi.

Fazla su ölüme sebep olabilir

  • Hayat kaynağı ama...
Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm sağlıklı beslenme yazıları Sağlıklı yaşam kategorisindeki tüm sağlıklı beslenme yazıları
12118 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Kategoriler

Yeni Yazılar

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri