Sağlıklı Beslenme

27.05.2013 - 8:00 | Diyet - Yemek Hikayeleri Admin Tüm sağlıklı beslenme yazıları

Dyt. Aysu Aydın, diyete başlamadan önce bazal metabolizma hızı ölçümü yapılması gerektiğini belirterek, sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. 

Sürekli diyet yapan, kilosunu kontrol etmeye çalışan ancak tam aksine sürekli kilo aldığına inanan kişiler aslında metabolizma hızlarının yavaş olduğunun farkında değildir. Herkesin metabolizması farklıdır. Burada metabolizma hızını belirleyen faktörler arasında; yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, vücut cüssesi ve kompozisyonu, hormonlar, hastalıklar, menopoz, kullanılan çeşitli ilaçlar, diyet ve fiziksel aktivite büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla kişi kilo vermeden önce mutlaka metabolizma hızını ölçtürmelidir.

Birçok merkezde metabolizma hızı vücut analiz cihazlarında formülize edilerek hesaplanmaktadır. Ancak bu tam olarak metabolizma hızını göstermeyebilir. 500 kaloriye kadar varabilecek hesaplama hatası olabilir. Hastanemizde en son teknoloji uygulanarak kişinin gerçek metabolizma hızını hiçbir hata payı olmadan ölçülmektedir. Unutulmamalıdır ki; kişi metabolizmasına uygun beslenirse; kas ve su yerine yağ kaybeder, ideal kilosunu kavuşur, vücut fonksiyonlarının daha da iyi olmasını sağlar ve yaşam kalitesini mükemmele yaklaştırır.

15 dakikada metabolizma hızınızı ölçtürün, diyetiniz planlansın

Bazal metabolizma hızını ölçmek için hastadan en az 8 saat açlık ve rahat kıyafetlerle gelmesi istenir. Ölçüme başlamadan önce kişi bir yatağa uzanıp 10 dakika dinlenir. Bu süre sonunda kalp atışları yavaşlar, kendini dinlenmeye alır. Özel bir maske takıldıktan sonra 15 dakika boyunca kişinin normal soluk alıp vermesi istenir. Kişinin ortalama oksijen tüketimi, nefes miktarı, nefes sıklığı ve ortalama oksijen yoğunluğuna bağlı olarak metabolizma hızını en doğru şekilde ölçülmektedir.

Böylelikle kişinin metabolizmasının hızlı mı yavaş mı çalıştığı ile ilgili veriler elde edilir. Ulaşılan metabolizma hızına göre, kişinin beslenme programı ayarlanır. Metabolizma hızı yavaş ise hızlandırıcı metodlar önerilmektedir. Eğer kişi verilen beslenme programına uyarsa ideal kilosunu kavuşması kesinlikle mümkündür. 

hurriyet.com.tr

Sürekli diyette olsanız da kilo veremeyebilirsiniz

  • Dyt. Aysu Aydın, diyete başlamadan önce bazal metabolizma hızı ölçümü yapılması gerektiğini belirterek, sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.
Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm sağlıklı beslenme yazıları Diyet kategorisindeki tüm sağlıklı beslenme yazıları
10640 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 26.09.2013 - 16:12
  • Orkut
  • profesyonel diyetisyen
  • Internet üzerinde bulunan diyetler etkili değildir bu yüzden! Bu tüketilen kalori miktarını ayarlamak için ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri dengeli bir seviyede tutmak için önemlidir. En iyi diyet profesyonel bir diyetisyen tarafından planlanmış olabilir. Onu nasıl bulabilirim? Bu http://www.medmio.com/diyetisyen gibi bir web sitesi kullanımı ve uzman hakkında görüşler okuyabilirsiniz...

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
diyet, dez diyet, göbek eriten diyet, basen eriten diyet, sağlıklı diyet listeleri, zayıflamak, diyet uzmanı, diyet liste, mehmet öz diyet, ender saraç diyet, sağlıklı diyet listesi, diyet ürünleri, diyet nasıl yapılır, diyet yemekleri tarifleri, diyet tatlı tarifleri, kişiye özel diyet, dez diyet ürünü, kolesterol düşürücü diyet, ender saraç, şeker hastalığı diyet, diyet hapları, diyet tatlılar, 1200 kalorilik diyet, rejim, zayıflama diyet listesi, hamilelikte diyet, şok diyet listeleri, 1500 kalorilik diyet, sağlıklı diyet programı, diyet proğramı, ramazanda diyet, kolay diyet listesi, 1000 kalorilik diyet, diyet bant, diyet center, osman müftüoğlu diyet, diyet önerileri, zayıflama, diyet çeşitleri, diyet max, diyet menüleri, diyet salatalar, haftalık diyet listesi, çocuklar için diyet, dıyet lıstesı, günlük diyet listesi, diyet menüsü, sok dıyet, diyet tarifleri, diyet çorba tarifleri, perbalif diyet lifi, haftalık diyet programı, acil diyet, diyet ilaçları, hızlı kilo verme, en iyi diyet, diyet programı listesi, rejim listesi, diyet yemek, zayıflamak için, doğum sonrası diyet, nesfit diyet, diyet uzmanları, şok diyet listesi, beslenme ve diyet, en sağlıklı diyet, ideal kilo, zayıflama diyet, diyet çayları, taylan kümeli, en iyi zayıflama yöntemi, zayıflamak için diyet, en iyi zayıflama ilacı, yağ yakan diyet, diyet listesi istiyorum, en kolay diyet, kilo verme yöntemleri, zayıflama diyet listeleri, hızlı diyet listesi, zayıflamak istiyorum, doğal zayıflama yöntemleri, hamilelikte diyet listesi, zayıflama hapları, altın çilek fiyatı, diyet yemek tarifi, diyet zayıflama, isveç diyeti, altın çilek kullanımı, diyet kardeşliği, zayıflama yöntemleri, diyet salataları, diyet reçeteleri, en etkili diyet, altınçilek hapı, kalça eriten diyet, rejim yemekleri, kilo aldırıcı diyet, en etkili zayıflama hapı, gebelikte diyet, diyet yemekler

Kategoriler

Yeni Yazılar

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri