Van Mutfağının otlu peyniri dünya peynirleri ile boy ölçüşüyor

11.02.2010 - 4:44 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Van ilinin en tanınmış hayvansal ürünü otlu peynir.
  • Koku ve lezzet açısından öteki peynirlerden çok farklı olan otlu peynir, koyun sütü, özel bir peynir mayası ve yaylalardan toplanan dağ nanesi, kekik, sirmo (yabani sarmısak), mendo, çaşur gibi otlar kullanılarak üretiliyor.

Dünyanın hemen her yerinde yemekler yapılıyor. Bunları farklı kılan pişirme, hazırlama, saklama teknikleri. Elbette ki en önemlisi de o bölgeye ait yöresel tadlar. Van'ın otlu peyniri de böyle bir özelliğe sahip.

Van ilinin en tanınmış hayvansal ürünü "otlu peynir"dir. Geçmişi eski çağlara dayandığı belirlenen, Evliya Çelebi´nin seyahatnamesinde de adı geçen otlu peynir, Van ve çevresinin geleneksel lezzetleri arasında bulunuyor. Koku ve lezzet açısından öteki peynirlerden çok farklı olan otlu peynir, koyun sütü, özel bir peynir mayası ve yaylalardan toplanan dağ nanesi, kekik, sirmo (yabani sarmısak), mendo, çaşur gibi otlar kullanılarak üretiliyor.

Üretim aşaması zahmetli ve sabırlı bir uğraşı gerektiren otlu peynir, Van ve çevresindeki kırsal yerleşim bölgelerinde birçok ailenin en önemli geçim kaynağını oluşturuyor. Kadın emeğiyle yapılan otlu peynir, ilkbahar ve yaz mevsiminde köylerdeki kadınların önemli bir uğraşı olarak biliniyor.

Van´ın Çatak ilçesine bağlı Görentaş köyünde ilkbaharda dağa çıkan kadınlar, peynire katılan çeşitli otları topluyor. Koyunlar, sütün daha kaliteli olması için ilçenin yüksek kesimlerindeki meralara gönderiliyor. Günde iki kez köye 10 kilometre uzaklıktaki yaylaya giden 21 berivan (yörede süt sağımını gerçekleştiren kadın) süt sağıyor. Yaklaşık bin 500 koyunun bulunduğu sürüden kendi koyunlarını kolaylıkla seçen kadınlar, sağdıkları sütü en az üç kez temizliyor. Süte maya katan berivanlar, 30 dakikalık işlemin ardından pıhtılaşan sütü bez torbaya aktarıyor. Parça parça aktarılan pıhtının aralarına önceden temizlenip hazırlanan sirmo, mendi, heliz ve yabani nane gibi otlar katılıyor. İşlemin ardından ağzı kapatılan torba, iki taşın arasına yerleştiriliyor. Yaklaşık 2 saat boyunca iki taşın arasına sıkıştırılan torbanın süzülmesinin ardından peynir torbadan çıkarılarak parçalara bölünüyor. Büyük parçalar halindeki peynirler salamuraya bırakılıyor.

Yöre halkı elma, armut gibi meyvaları buğdaya gömerek saklarken turp, lahana, havuç gibi  sebzeleri 'kuyulama' yöntemiyle koruyor. Vanda, mutfağa 'tandırevi' deniyor. Lavaş, taptapa gibi yöresel ekmekler burada pişiriliyor.

Van'a giderseniz "Kavut" yemelisiniz. Taze kavrulmuş ve öğütülmüş buğdayın tereyağıyla kavrulduktan sonra bulamaç haline getirilmesiyle hazırlanan kavut, sabah kahvaltılarının vazgeçilmez yiyeceğir. Yağda yumurtaya yörede 'ilitme' deniyor. Sengeser, murtuğa ve kelledos yörenin kavurma ile yapılan diğer özgün yemekleri.

Arıcılık ve küçük çapta tavukçuluğun da yapıldığı ilde su ürünleri avcılığı da önemli yer tutuyor. Van Gölü ve diğer göllerde balıkçılık yapılıyor. Balık genellikle bulgur, yoğurt ve salçayla yapılan ayran aşıyla birlikte yeniliyor.

Özellikle Van gölünün sodalı sularına uyum sağlamış bir balık olan inci kefalindan havyar elde edilir ve bu balık tuzlanarak tüketiliyor.

Tarım ürünleri arasında buğday, şekerpancarı, patates, arpa, lahana, kavun ve karpuz yer alıyor.

Van mutfağının adını duyurmasını sağlayan otlu peynir, Van'dan dünyaya ulaşan bir lezzet.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
10745 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yöresel mutfaklar, van mutfağı, otlu peynir, van yöresinin yemekleri, yemek kültürü, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri