Tirşik

09.02.2011 - 9:57 | - Tüm hikayeler
  • Bu çorba annemin ben küçükken sürekli yaptığı çorbasıydı.

Dağlardan toplanan yada pazardan alınan tirşik pancarı ufak ufak doğranır.İçine döğme yada tarhana konularak biraz haşlanır.Yoğurt ayran yapılarak üzerine dökülür.Birazda un ilave edildikten sonra üzeri bez veya kilim ,battaniye v.s ile bastırılıp kapatıldıktan sonra ekşimesi için sabaha kadar bekletilir.Yeterince ekşimesi sağlandıktan sonra iyice kaynatılır.İyice kaynamazsa tirşik pancarı ağızda hoş bir tat bırakmaz.Onun için iyice kaynatmak şarttır.
TIRŞIK ile ilgili başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum önce; iş dönüşü Utkumu alıp evime gelmiş, yemek için hazırlığa koyulmuştum. Zeytinyağı, kırmızı biber ve limon ile sos hazırlayıp zeytinlerimi bu sosda bekletiyorum. Dolapta da zeytinyağı donar malumunuz, eşim erisin diye dış kapının arkasındaki petek üzerine koymuş. Yan komşum zili çaldı ve "tırşık" yemeği nasıl yapılır biliyor musun diyor. Ben ilk defa duyduğumdan anlamakta zorlanarak bir kaç defa tekrarlattım. Yok yine anlamadım dicektim ki, bir gürültü kapının arkasında, o da ne Utku zeytin kasesini aldığı gibi ters çevirmiş. Ben, yıkanmaması tavsiye edilen yün halıma gözlerim ayrık bir halde bakarken bir taraftan da Utku içine girmesin diye zaptetmeye çalışıyorum, komşum eğildi ve baktı. Söylediği şey " o zeytinleri nereden aldın" oldu. Sakimliğimi korudum ve iyi akşamlar diyerek kapattım kapımı. Ah şimdi bile sinirleniyorum. Bu ne rahatlık Allahım.
Bu olayın üzerinden bir kaç hafta geçmişti ki benim güzelleri güzeli komşum Safiye sultan, eşi Yusuf beyin çobandan bulup aldığı tırşık otlarını temizlemekle şikayetçiydi. O an benim kafamın üzerindeki ampül yandı. Ampül içindeki resim de ot etkinliği logosu var.
Hemen makinemi aldım çıktım yukarıya. Eldivenlerle yıkamış otu. Isırgan gibi bunun da yakıcı bir sıvısı varmış. Nasıl yapıldığını anlattıkça daha da bir heyecanlandım. Yaşasın çok değişik bir çorba ile etkinliğe katılmış olacağım dedim ve işte karşınızda Safiye sultanın tırşık çorbası. 

Tırşık; daha çok Kahraman Maraş ve Osmaniye taraflarında çorbası yapılan bir bitki. Taze iken yemek gerek. Yapraklar sertleştikten ve ortasında mor renkli çiçeği çıktıktan sonra zehirli bir bitki oluyor. Aç karnına yendiğinde bağırsak parazitlerine ve gastirite iyi geldiği söyleniyor. Daha detaylı bilgi için sizi şuraya alayım. 

Dün akşam bir kase geldi bize bu çorbadan. İlk kaşıkta hemen hatırladım. Bu çorba annemin ben küçükken sürekli yaptığı çorbasıydı. Maraşın çorba çeşiti çoktur. Bu da onlardan bir tanesi. Meğer bu işin ustadı annemmiş de haberim yok. Annem bu ota "gavur pancarı" derdi, o nedenle hatırlayamamışım. Bundan sonra benim de mutfağımda yavruma yedirilmek üzere pişirilecektir bu çorba. Belki o da annesini bir gün bu şekilde yad eder.
Tadı ise çok farklı. Kekremsi bir ekşisi var. Bayıla bayıla yedim bir kase, sonra da ikincisini istedim. Yapılışı ise daha da ilginç. Şöyleki;
Tırşık yıkanıp ince ince doğrandıktan sonra, önceden ıslanmış nohutu(biraz haşlanmış da olabilir) ve dövmeyi yoğurt mayalama ısısındaki su ile kapaklı bir tencereye koyup, bir kase yoğurdu yavaşça içine aktarıyoruz. Karıştırmıyoruz. Sonra üzerini un ile kaplayıp(eleyebilirsiniz) ağzını kapatıp, iyice sarıp sarmalıyoruz. Bir gece bu şekilde bekleyerek mayalanacak. Mayalandıkça da ekşiyecek. Ne kadar ekşi bir tadı olursa o kadar iyiymiş. Köpük köpük olan yüzündeki unu alıp atıyoruz. Pişirmeye bırakıyoruz. Bu işlemi düdüklü tencerede yapmanızı öneririm. Pişme süresi uzun sürüyor çünkü. Çok iyi pişmezse ağızda tırşık yakıcı bir ekşi tad bırakıyor. O nedenle iyi pişmesi gerekiyor. Düdüklüde en az 1-1:30 saat sürüyormuş.
Kendim yaparken annemin yaptığı değişik bir şey var mı sormalıyım 

tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
14049 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
tirşik çorbası, çorba tarifleri, yöresel çorbalar, maraş çorbası, tirşik çorbasının yapımı, tirşik çorbasının tarifi, köy yemekleri, eskiden yapılan yemekler, unutulan tarifler, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri