Şırnak Yemekleri

23.03.2011 - 11:59 | - Tüm hikayeler
  • Yemeklere gelince inanılmaz güzellikte... Etler günlük kesildiği için evlerde de lokantalarda da ızgaralar ve her türlü yemek nefis.

Nevin Halıcı, Şırnak'ta geçirdiği günü ve Şırnak Yemeklerini değerlendiriyor. Şırnak ve şırnak yemeklerini tanımak için güzel bir fırsat.

Geçen haftayı Şırnak'ta geçirdim. Şırnak'a gideceğimi duyan herkesin gözleri bir karış açılıyordu; ama anlatıldığı gibi değildi, son derece sakindi.

Konya, Akhisar veya Erdemli'den hiç farkı yoktu. Hanımlar beyler, akşam parklarda veya lokantalarda gayet rahat ve güzel bir şekilde istedikleri gibi geziyor, oturuyorlardı. Yerli halk olayların batıya abartılarak verildiğinden şikâyet ediyordu.

Şırnak küçücük bir yerleşim yeri iken şehir yapılmış. 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklarda tamamladığımız araştırma turumuzun son durağıydı ve serin yayla havasıyla nefes almamızı sağladı.

Son derece samimi içten ve misafirsever bir halkla tanıştım. Şırnaklılar hiç tanımadıkları insanları bile ailelerinden biri gibi görüyor, koruyor ve gönüllerini olanca güzelliğiyle size açıyorlar. İnanılmaz bir hal. Bir de buradan oraya giden gencecik öğretmenler, doktorlar ve diğer görevliler... 'Biz gitmesek kim gidecek?' diyen harika insanlar. Hepsi birbiriyle kaynaşmış, dostluk kurmuş yaşamaktalar. Şırnak'ta iyi olmayan tek şey, oteller. Şehrin en iyi oteli(!) denilen bir otelde üç gece geçirmek feciydi, ancak gündüzlerin güzelliği dayanmamızı sağladı. Yeni bir otel yapıldığından bahsettiler, seneye bitecekmiş.

Yemeklere gelince inanılmaz güzellikte... Etler günlük kesildiği için evlerde de lokantalarda da ızgaralar ve her türlü yemek nefis. Şırnak mutfağı, Güneydoğu'dan çok Hakkari, Van mutfaklarını andırıyor. Köfteler çok fazla değil; yoğurt, et dövme ağırlıklı kendine özgü yemekleri de olan bir mutfak. Serbidev gibi bazı yemekler diğer güneydoğu şehirlerinde aynı olduğu halde, Şırnak'ta susamla süsleniyor. Susam üretimi fazla olmalı sanıyorum, tahin de çok sevilen bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor.

Sizlere bahsedeceğim üç yemekten ilki serbidev. İnanılmaz bir lezzet. Yarmayı lapa şeklinde haşlıyorlar, bir tabağa alıyorlar, ortasını açıyorlar, içine ezilmiş keşk (kurut) dolduruyorlar, üzerine susam atıyorlar, kızdırılmış tereyağı gezdiriyorlar. En son da kurutulmuş tehnavik(yarpuz) serpiyorlar.

Serbidevi yemenin ayrı bir usul erkânı var ki, bize genç gazeteci Ercan Kalay anlattı. Kaşıkla yarma lapasını kenarından alıp ağzınıza götüreceksiniz ki ortadaki ayran yemeğin sonuna kadar lapaya yetsin. Siz şimdi lapa falan deyince yüzünüzü buruşturabilirsiniz sevgili okuyucularım; ama çevrenizde bir Şırnaklı veya Güneydoğulu varsa isteyin de tadı görün.

İkinci yemeğimiz kadgı difse bir tatlı. Açılan hamurun içine ceviz koyup kapatılıyor. Sulandırılmış pekmez içinde yüzeye çıkacak kadar kaynatılıyor. Pekmeziyle birlikte kâseye boşaltılıyor. Yine Ercan'ın anlatımına göre ilk lokmadan sonra içine batırılarak yeniyor, kaşıkla da içilebilirmiş.

Üçüncü yemeğimizin tarifesini aşağıda vereceğim. Burada bir de Şırnak'ın güzelliklerinden olan Yayla Et Lokantası'ndan söz etmek istiyorum. Genç şef Hüseyin usta ve Selim ustanın diğer ortaklarıyla açtıkları bu tertemiz, bahçeli lokanta yemek kalitesi açısından inanılmaz mükemmellikte. Her gün orada idim. Son akşam Hüseyin ustanın yeğeni olan Nesim Bilir ustanın yaptığı pide çeşitlerinin nefasetine misafirlerimle hayran kaldık.Zaten Hüseyin ustanın ablası bize yukarıda anlattığım yemekleri uyguladı. Ailece hepsi aşçılar anlaşılan.

Şırnak'ın yukarıda adı geçen geçmeyen tanıştığım bütün güzel insanları, değerli Meryem Aksın, Şengül, Gökhan ve beni bu güzelliklerle tanıştıran Selahattin Yürenç hepinize sevgiler, selamlar, dualar. Okuyucularıma da aynı dilekler. Ağız tadıyla kalın efendim.

 

Şuravga sirga (Sulu Sirik)

yemek hikayeleri 1 su bardağı sirik (otlu peynir)

1 su bardağı su

Beraberinde

Tandır ekmeği

Çay

Yapılışı: Suyu kaynat. İçine peynirleri at. Bir taşım kaynayınca tabağa boşalt. Kahvaltıda ekmek batırarak ye.

tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
12476 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
nevin halıcı yazıları, şırnak yemekleri, serbidev, yöresel yemekler, nevin halıcı, nevin halıcı yemek tarifleri, şırnak yemekleri tarifleri, keşk, yarpuz, yemek hikayeleri, nevin halıcı şırnakta, türk mutfağından yemekler, 2011 yemekleri, 2011 yöresel yemekleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri