Orta Karadeniz Yemeklerinin Hikayeleri

12.02.2010 - 12:05 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Yöresel mutfaklarımızın tanıtımı için Atatürk Havalimanı'nda, yerli ve yabancı yolcular için 15 Şubat'ta "Yöresel Mutfak Günleri" başlatılacak.

Yöresel mutfaklarımızın tanıtımı için Atatürk Havalimanı'nda, yerli ve yabancı yolcular için 15 Şubat'ta "Yöresel Mutfak Günleri" başlatılacak. Bir ülkenin tanıtımından en önemli yapı taşlarından biri de onun yöresel öğelerinin ön plana çıkarılmasıdır. Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilecek olan bu etkinlikler, belki adını bile bilmediğimiz yemekleri, yöreye ait pişirme tekniklerini yerli ve yabancı turistlere tanıtacak.  

Orta Karadeniz yöresinden yemeklerle 21 Şubat'a kadar sürecek etkinlikte; Pehli, Mercimek Helle, Yarma Toygası, Bat, Madımak, Erikli Yavan Sarma, Keşkek, Leylek Giliği ve Tatlı Tarhana gibi lezzetler sunulacak.

Çoğu yemeğin unutulmaya yüz tuttuğu ülkemizde bu tür etkinliklerin artırılması önem taşıyor.

İşte Orta Karadeniz Yemeklerinin Hikayeleri

BAT: Tokat ve Amasya'da, hanımların hamam keyiflerinin vazgeçilmez lezzetidir. Haşlanmış Yeşil Mercimek, Ceviz, Domates Salçası, Reyhan, Dereotu ve çeşitli baharatlar ile aromalandırılır. Sulu bir salata olarak düşünülebilir. Bazı bölgelerde düğü ilave edilir. Geleneksel olarak üzüm yaprağı ve ev ekmeği ile tüketilir.

ALACA PATLICAN: Farklı pişirme tekniği ile ilginç bir Zeytinyağlı alternatifi olarak düşünülebilir. Bu lezzet tam olarak kızartma, ızgara değildir. Ön işlem uygulanan patlıcanların kapalı bir tencerede zeytinyağında haşlanması olarak düşünülebilir. Farklı bir pişirme tekniğidir.

YARMA TOYFASI: Buğday, Kuru Fasulye, Nohut bakliyatlarının bütün olarak pişirilmesi ve terbiyelenmiş olarak kıvamlı bir formda sunulmasıdır. Yaz aylarında Toyga olarak değil yani terbiye yapılmadan soğuk olarak ikram edilir, adına Bütün Çorba denir.

MADIMAK: Geniş bir bölgenin kültürü olan Madımak, bölgede Yayla Gülü olarak satılır. Ak ve Kara Madımak olarak iki yabani cinsi vardır. Ancak yeni yeni üretimi yapılmaya başlanmıştır.

Efelik Yemlik Oy Madımak adlı türküsü ve oyunu vardır. Nisan ayında çıkmaya başlar, Eylül başlarına kadar devam eder. Yaygın tüketimi, yerel halk konservesini yapmıştır.

SARMALAR: Pırasa sarma, Ermeni halkının bölgedeki mutfak anlamında somut ürünüdür. Erikli yaprak Sarma ve Baklalı Sarma da aynı kültürün izlerini taşır. Narince üzüm yaprağı ile farklı içler ile sarılan bu lezzetli ürünler, bölgenin genelinde kabul görmüştür.

ÇALMA PEKMEZ: Narince üzümü ve pekmez toprağı ile yapılan pekmezin silavat denilen ahşap aparatları ile koyulaştırılması ve renginin açılması ile Çalma Pekmez adını almıştır.

PEHLİ: Bölgenin ince kuyruklu küçükbaş hayvan ırkı, Karayaka kuzusu ile yapılır. Bölgede Patlıcan Pehli, Turşulu, Kürt Pehlisi ve Kuzu Pehli olarak bilinir. Tören yemeğidir. Kuzu Pehli mutlaka kendi suyuna yapılan Pilavı ile ikram edilir.

TATLI TARHANA: Köme ve Pestil yapımından sonra kalan üzüm şırasının değerlendirilmesi için bulgur ile şıranın karıştırılıp koyulaştırılması ile yapılır. Kurutularak yenir, kış gecelerinin eğlencelik çerezidir.

LEYLEK GİLİĞİ / TAŞ EKMEĞİ: Farklı isimleri ile ilginç bir tatlı çeşididir. Batıdaki PAN KEK mantığına benzer.
 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
10591 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yöresel mutfaklar, orta karadeniz yemekleri, orta karadeniz yemeklerinin öyküleri, yemek şöleni, yemek ve yaşam

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri