Kültürlerin buluşma noktası: Gaziantep mutfağı

12.02.2010 - 13:08 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep'te çeşitli kültürlerin buluşması nedeniyle oluşan zengin mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek türü yer alıyor.

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep'te çeşitli kültürlerin buluşması nedeniyle oluşan zengin mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek türü yer alıyor.

Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında bulunan kebap çeşitleri, bilinen türlerinin dışında yeni dünya, sebzeli, ayva, elma, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ve tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılıyor.

Yine mutfakta 26 çeşit köfte yapılırken, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 15 çeşit turşu ve 22 çeşit helva bulunuyor. Yoğurt yemeklerinin de hatırı sayılır bir yeri olan Antep mutfağında çağla aşı, orman, sahte yuvarlama, bakla, çiğdem aşı, bezelye, elma aşı, fasulye, kabak, keme, köfte, mantar, patates, soğan ve yuvarlama, ilk akla gelen yoğurtlu yemekler olarak dikkati çekiyor.

Çok eski çağlardan itibaren ticaret yolarının üzerine olan Gaziantep aynı zamanda da Doğu ve Batı mutfaklarının kaynaştığı bir yer. Kökeni Ermeni ve Arap mutfağına dayanıyor. Öyle ki zeytin diyarı olmasına rağmen mutfağında zeytin kültürüne ait izler oldukça silik.
 
Buna rağmen yöresel sınırları aşmayan zeytinyağları salatalarda kullanılır. Köklü mutfağı diline de yansımış ve sadece Gaziantep'e özgü mutfak terimleri oluşmuştur. Örneğin Ala Nazik  adlı yemeğin adı Arapçadır " Ala" güzel, "Nazik" ise yemek anlamına gelir. Antep mutfağında etin özel bir yeri vardır. Ancak yemekler her zaman için koyun ve kuzu eti ile hazırlanır. Dana ve tavuk etini bu mutfakta hemen hemen hiç görmeyiz. Örneğin tüm dünyada özgün lezetler olan lahmacun ve çiğ köftede baharat kullanılmaz. Çünkü baharatın etin lezzetini bozduğuna inanılır. Bu iki özgün lezette makinada çekilmiş kıyma kullanılmaz. Et ancak bıçak ile kıyılabilir.

Kahvaltıda katmer adı verilen tatlı bol bol tüketilir. Fıstık ve kaymakla hazırlanan bu tatlı son derece besleyici olup tarlada çalışanlar için yüksek enerji kaynağıdır. Antep mutfağında pilavın ayrı bir yeri vardır. Özellikle her öğünde frik adı verilen bir çeşit bulgur ile hazırlanan pilavlar bol bol tüketilir.

Bu pilavların yanında ise mutlaka köşker salatası yenir.


http://www.gaziantep.net/mutfak/
http://www.mutfakrehberi.com.tr/ContentDetay.aspx?cid=467

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
12302 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 12.04.2011 - 14:38
  • cansel yavuz
  • oldumu şimdi
  • güzel ama yetmez
    :)

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yöresel mutfaklar, yemek kültürü, gaziantep mutfağı, gaziantep yemekleri, yemek hikayeleri, yemeklerin öyküleri, ala nazik, Türk yemekleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri