Evliya Çelebi'nin "Peçevi şehrinin Baruthane mesiresi"

30.03.2011 - 11:04 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Evliya Çelebi, seyahatnamesinde gezip gördüğü yerler arasında bağ, bahçe, bostanlardan söz ederken bağlık-bahçelik bu yerlere her defasında “Bağ-ı Meram” ifadesini kullanmaktadır.

Evliya Çelebi, seyahatnamesinde gezip gördüğü yerler arasında bağ, bahçe, bostanlardan söz ederken bağlık-bahçelik bu yerlere her defasında “Bağ-ı Meram” ifadesini kullanmaktadır; hatta buraların Konya’nın Meramı gibi olduğunu ifade etmektedir. “Peçevi şehrinin baruthane Mesiresi, Kırım’ın Sudak bağı, İstanbul’un yüzyetmişbeşten fazla bahçe ve gülistanları, Tebriz’in Şah-ı Cihan Bağı, Konya’nın Meram mesiresinin yanında bir çemenzar bile değildir.”

Meram, Konya ilinin merkez ilçelerinden olup, şehrin güneybatı kısmında yer alır. Ankara-Konya, Isparta-Konya, Antalya-Konya, Mersin-Konya ve Adana-Konya olmak üzere beş önemli yolun geçtiği merkezdedir. Konya ili, tarihi ile Meram’ın tarihçesi arasında bir paralellik vardır. Çeşitli tarihlerde Konya; Hititler, Frigler, Lidyalılar ve Persler tarafından yönetilmiştir. Büyük İskender ve Romalılar tarafından ele geçirilen Konya Selçukluların başşehri olur; daha sonra Konya’da Karamanoğullarını müteakiben Osmanlı devletinin hakimiyeti görülür. İşte Meram da, madde ve mana alanlarındaki gerçek güzellik, cazibe, kişilik ve şöhretini, Selçuklu asırlarında bulur. Karamanoğulları ve Osmanlı devirlerinde giderek serpilip, güzelleşir. Cumhuriyet döneminde modern bir görünüm kazanır. eram, Konya ilinin merkez ilçelerinden olup, şehrin güneybatı kısmında yer alır. Ankara-Konya, Isparta-Konya, Antalya-Konya, Mersin-Konya ve Adana Konya olmak üzere beş önemli yolun geçtiği merkezdedir.

Tarımsal alanların çok olduğu ilçenin büyük bir bölümü sit alanı kapsamında olduğundan, birçok bölgede yapılaşmaya izin verilmemektedir. Altınapa’dan gelip, tarihi Meram Köprüsü’nden, Meram Eski Yolu takip ederek tarımsal alanları sulayan Meram Çayı da adından da anlaşılacağı üzere ilçede bulunmaktadır. 

Evliya Çelebi Kimdir?

Evliya Çelebi (Osmanlı Türkçesi: اوليا چلبي) (d. 25 Mart 1611, İstanbul - ö. 1682, Mısır), 17. yüzyılın önde gelen gezginlerindendir. Kırk yılı aşkın süreyle Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüklerini Seyahatnâme adlı eserinde toplamıştır.

25 Mart 1611'de İstanbul'un Unkapanı semtinde doğdu. Babası Derviş Mehmed Zilli, I. Süleyman’dan I. Ahmed’e kadarki padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş ve seferlere katılmıştır. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul'a yerleşmiştir.

Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Önce mahalle mektebine gitti. Daha sonra Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi'ne girdi. Burada yedi yıl okuduktan sonra saraya özgü bir okul olan Enderun'a devam etti.  Okul öğreniminin dışında özel hocalardan Kur'an, Arapça, güzel yazı, musiki, beden eğitimi ve yabancı dil dersleri aldı. Kur'an'ı ezberleyerek hafız oldu. Evliya Çelebi, öğrenimini bitirdikten sonra sarayda görev aldı. Yaptığı işlerle padişah ve devlet ileri gelenlerinin beğenisini kazandı. Bu yüzden çok yüksek görevlere getirilmesi düşünülüyordu.

Evliya Çelebi'nin düşünceleri ise çok farklıydı. Daha küçük yaşlarından itibaren içinde müthiş gezi arzusu vardı. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak istiyordu. Bu yüzden sarayda fazla kalamadı. Kendisinin anlattığına göre bir rüya üzerine meşhur gezilerine başladı.[kaynak belirtilmeli]

Gördüğü rüya şöyledir. Rüyasında İstanbul'da Yemiş İskelesi civarında Ahi Çelebi Camii'ndedir. Orada muazzam bir cemaat vardır. Dikkat eder, Muhammed Peygamber'i baş tarafta görür. Dört sadık halifesi ve diğer ashabı da hep oradadır. Muhammed Peygamber'in yanına gidip ondan şefaat dilemek arzusundadır. Ama bir türlü cesaret edip de gidemez. En sonunda bir cesaretle gidip "Şefaat ya Resulallah" diyeceğine, "Seyahat ya Resulallah" der. Böylece, 70 yaşına kadar sürecek ve çeşitli tehlike, sıkıntı ve hadiseler geçirmesine rağmen vazgeçmeyeceği seyahati başlar.

İlk gezisini, İstanbul ve çevresine yaptı. Daha sonra İstanbul dışına çıktı. Artık, gezileri birbirini izliyordu. Tam elli yıl boyunca durmadan gezdi. Gezdiği yerler arasında o zamanki Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yer alan hemen hemen bütün yerler vardı.[kaynak belirtilmeli]

Evliya Çelebi, bu gezileri sırasında çok ilginç yerler gördü. Yeni insanlarla tanıştı. Birçok olayla karşılaştı. Karşılaştığı ilginç olayları okuyucuya anlatarak kitabına renk kattı. Gezileri sırasında birçok kez ölümle burun buruna geldi. Savaşlara katılarak hem savaşları hemde o yerleri anlattı. Gezmek için gittiği son yer Mısır oldu. 1682 yılından sonra vefat etti.

Evliya Çelebi'nin bugün bile önemini taşıyan Seyahatnamesi işte bu gezilerin ürünüdür.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi

Seyahatname (سياحت نامه), Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılmış olan çok ünlü bir gezi kitabıdır. 10 ciltten oluşur.

Gerçekçi bir gözle izlenen olaylar, yalın ve duru, zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmış, yine halkın anlayacağı deyimler çokça kullanılmıştır.

Evliya Çelebi, Seyahatnâme'sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslûbu ile anlatmaktadır. Evliya Çelebi'nin 10 ciltlik Seyahatnâmesi, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahiptir.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
11092 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
evliya çelebi, evliya çelebi devlet hastanesi randevu, kütahya evliya çelebi devlet hastanesi randevu alma, evliya çelebi ilköğretim okulu, evliya çelebi seyahatnamesinden seçmeler, kütahya evliya çelebi, kütahya evliya çelebi devlet hastanesi randevu, kütahya evliya çelebi hastanesi randevu alma, evliya çelebi ve seyahatnamesi, evliya çelebi vikipedi, kütahya evliya çelebi devlet hastanesi doktorları, evliya çelebi devlet hastanesi randevu alma, evliya çelebi hakkında bilgi, seyahatname, evliya çelebi tv, evliya, kütahya evliya çelebi devlet hastanesi internetten randevu alma, tuzla evliya çelebi, evliya çelebi seyahatnamesi, evliya çelebi devlet hastanesi internet randevu, evliya çelebi resimleri, evliya çelebi seyahatnamesi özeti, evliya çelebi hastanesi randevu, evliya çelebi devlet, evliya çelebi seyahatnamesi bursa, tuzla evliya çelebi ilköğretim okulu, evliya çelebi ilköğretim okulu gaziosmanpaşa, evliya çelebi devlet hastanesi doktorları, evliya çelebi kimdir, evliya çelebi şiirleri, evliya çelebi devlet hastanesi kütahya, evliya çelebi seyahatnamesi oku, evliya çelebi ilköğretim okulu maltepe, evliya çelebi resmi, evliya çelebi hastanesi kütahya randevu alma, evliya çelebi video, evliya çelebi ilköğretim okulu tuzla, kütahya evliya çelebi hastanesi sıra alma, erzurum evliya çelebi ilköğretim okulu, evliya çelebi seyahatname, maltepe evliya çelebi ilköğretim okulu, kütahya evliya çelebi devlet hastanesi online randevu, evliya çelebi seyahatnamesi istanbul, evliya çelebi seyahatname özeti, evliya çelebi ve eserleri, evliya çelebi hakkında kısa bilgi, evliya çelebi konya, evliya çelebi devlet hastanesi online randevu, evliya çelebi ne zaman öldü, evliya çelebi mahallesi, evliya celebi devlet hastanesi, katip çelebi, evliya çelebi bursa, evliya çelebi kimdir vikipedi, evliya çelebi bursa seyahatnamesi, kütahya evliya çelebi devlet hastanesi randevu alma sistemi, evliya çelebi hastanesi kütahya, evliya çelebi ilköğretim okulu erzurum, evliya çelebi wikipedia, evliya çelebi kitapları, evliya çelebi randevu, evliya çelebi i.ö.o, evliya çelebi seyahatnamesi pdf, evliya çelebi ilköğretim okulu karadeniz mahallesi, evliya çelebi kütahya, kütahya evliya çelebi hastanesi line randevu, evliya çelebi sivas, evliya celebi hastanesi, evliya çelebi hikayeleri, kütahya evliya çelebi hastanesi doktorları, evliya çelebi devlet hastanesi kütahya randevu alma, kütahya evliya çelebi hastanesi online randevu, toki evliya çelebi ilköğretim okulu, evliya çelebi randevu alma, evliya çelebi erzurum, istanbul evliya çelebi ilköğretim okulu, evliya çelebi seyahatname oku, kütahya evliya çelebi randevu alma, evliya çelebi hastanesi randevu alma, ssk evliya çelebi hastanesi, kütahya evliya çelebi devlet, www.evliya çelebi devlet hastanesi, seyahatname evliya celebi, meram vikipedi, yemek mekanları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri