Çiğköftenin ortaya çıkışı ve değişimi

19.02.2010 - 8:56 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Çiğköftenin doğuş öyküsü Hz.İbrahim dönemine dayandırılmaktadır.

Öğrenciler çiğköfteye el attı ve pastırmalı çiğköfte yaptı. Kayseri Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde bir grup öğrenci, proje tabanlı beceri yarışmasına katılmak için et yerine pastırma kullanarak çiğ köfte yaptı. Okulun yiyecek içecek hazırlama öğretmeni ve proje danışmanı Zeliha Yüksel, çiğ köftenin, çiğ et kullanılarak yapılan klasik köfteden daha sağlıklı ve lezzetli olduğunu söylüyor.

Peki çiğköfte nasıl doğdu?

Çiğköftenin doğuş öyküsü  Hz.İbrahim dönemine dayandırılmaktadır. Hz.İbrahim  devrin kralı Nemrut’un putlarını kırarak Allah’ın varlığına inanmaya davet edince Nemrut öfkelenir ve Hz.İbrahim’in ateşe atılmasını emreder.Böylece büyük bir ateş yakmak üzere yöredeki bütün odunlar toplanır.

Nemrut evlerde ateş yakmayıda yasaklar. Halk ateş yakmadan nasıl yemek yapacağını düşünür durur. İşte bu günlerde bir avcı avladığı ceylanı eve getirerek hanımından yemek yapmasını ister.Hanım evde odun bulunmadığını söyler.Çevrede toplanacak bir tek dal odun dahi kalmamıştır.

Avcı çoluk çocuğun aç kalmaması için hanımından bir çare bulmasını ister. Bunun üzerine kadın ceylanın budundan yağsız et çıkararak bir taş üzerinde başka bir taşla döverek ezmeye başlar.Sonra ezilmiş eti bulgurbiber ve tuzla karıştırarak yoğurur. Böylece o leziz ve tadına doyulmaz “çiğköfte” meydana gelir.

''Pastırmalı çiğ köftede, sinirlerinden ayrılmış pastırmayı önce bıçak veya satırla doğrayıp iyice küçülttükten sonra bir gün süreyle zeytinyağında bekletip marina ediyoruz. Yumuşayan pastırmayı daha sonra ince bulgur, kıyılmış soğan, yeşil soğan, salça, isot, karabiber ve karışık baharat ile tıpkı etle hazırlanan çiğ köfte gibi yoğuruyoruz. Kullandığımız pastırma daha önce işlenmiş et ürünü olduğu için, bizim ürettiğimiz çiğ köfte, etle yapılana göre daha sağlıklı ve daha dayanıklı.''

Zeliha Yüksel, ürettikleri pastırmalı çiğ köftenin maliyetinin biraz fazla olduğunu ancak sağlık açısından bu maliyetin çok önemli olmadığını ifade ederek, ''Çiğ etten yapılan çiğ köftede bazı mikropların ve parazitlerin insana bulaşma riski var. Pastırma önceden işlendiği için böyle bir risk yok'' diyor.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
9836 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çiğköfte, pastırmalı çiğköfte, çiğköfteninortaya çıkışı, çiğköftenin oykusu, yemeklerin öyküleri, yemek hikayeleri, yemeklerin ortaya çıkışı

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri