Çerkezler misafiri severler

01.03.2010 - 13:53 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Çerkezler misafiri ve hizmeti seven insanlardir ve her gelen misafire kesinlikle yemek verilir. Bir misafiri sadece bir kahve ile göndermek ayıptır.

Çerkezler misafiri ve hizmeti seven insanlardir ve her gelen misafire kesinlikle yemek verilir. Bir misafiri sadece bir kahve ile göndermek ayıptır.

Fıççın veya Fıtçın bir çerkez yemeği.  Fıd "et", çın ise Türkçe'deki "le/li" eki anlamına geliyor.  Yani fıtçın; etli demek. Zaten bazı çerkezler buna etli börek de diyorlar.

Çerkeslerin yemekleri kendilerine has özellikler taşır. Yemekler daha çok et ve süt ürünlerine dayanır. Sebzeye pek itibar etmezler. Şişmanlığı kınayan Çerkeslerin kuvvetli ve sağlıklı bünyeye sahip olmalarının yemek kültürleri ile doğrudan alakası vardır.

Çerkesler ekmek yerine pasta dedikleri ve ufak darı veya mısır unundan pişirilmiş lâpayı tercih ederler. Pirince daha az kıymet verirler. Pasta yapılacak ufak dârıyı evvelâ ona mahsus tahtadan yapılmış el değirmeniyle çekerek tamamen kabuğunu çıkarırlar. Sonra içindeki beyaz darıyı suda pişirerek pasta yaparlar. Mısırı da değirmene vermeden evvel fırında iyice kuruttukları için pastalık mısır unu bir dereceye kadar kavrulmuş demektir. Bunu da suda kaynatarak pasta haline getirirler. Her nevi pasta istendiği şekle konabilecek derecede katı yapılır. Bazen tuz katarlar bazen katmazlar pirinci olduğu gibi temizleyip kaynatırlar.

Pastayı karıştırmak için belağ dedikleri küçük bir tahta ve düz kürek kullanırlar.

Tencere yere indirilir belâğla güzel karıştırılıp tekrar asılır. Bu suretle bir kaç defa indirilip bindirilerek iyi bir şekilde pişmesine dikkat edilir. Pasta birlikte yenecek katığa göre sofranın üzerine dâire veya yarım daire şeklinde ince ve uzun olarak konur. Bazen de sofrada bulunacak her misafirin hissesi birbirinden ayrı olarak konur ve bu şekil daha kibar sayılır.
 
Pasta yekpâre ve daire şeklinde sofraya konursa birlikte yenecek "şıpsı" yağda kızartılmış ve üzerine tereyağı veyahut kaymak konmuş peynir söğüş et ile yenmek üzere yapılan güzel salça pastanın ortasına oyulan çukura konur. Pişmiş et kuru peynir ufak ufak doğranarak pastanın sathına biraz batırılmak suretiyle konur.
 
Pasta el ile lokma haline getirilerek yendiği için sofradan evvel ve sonra eller behemehal sabunla yıkanır. Temiz peşkirle kurutulur. Hizmet eden sağ eliyle ibriği sol eliyle leğeni tutar ve dizlerinin üzerine biraz çömelerek suyu döker. Misafirler el yıkamak için yerlerinden ka1dırılmaz. Apleş dedikleri peşkir ekseriyetle kızların ketenden yaptıkları uçları nakışlı beyaz ve uzunca temiz bir havludur. Fakat yemek yerken kimse kucağına havlu koymaz.
Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
9397 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çerkez yemekleri, yöresel yemekler, yemeklerin hikayeleri ficcin, ficcinın öyküsü, yemek isimlerinin anlamları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri