Buzdolabı Evler

07.02.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Doğa koşulları her dönemde insanların yaratıcılık sınırlarını zorlamıştı

Doğa koşulları her dönemde insanların yaratıcılık sınırlarını zorlamıştır. Karadeniz yöresinde de geçmişte meyve, kuruyemiş, mısır, narenciye, pirinç gibi yiyecekleri uzun süre saklamak için kullanılan evler görüyoruz.

Unutulmaya yüz tutmuş bu evler yeniden canlandı. Bu tür doğal evler giderek yaygınlaşıyor. Serender’i tanıtmak amacıyla, dedesi tarafından 1840 yılında inşa ettirilen evler resrore edildi. Bugünkü sahibi, torun Kamil Özkazanç tarafından tarihi dokusu bozulmadan restore edilen ev ile evin bahçesinde yer alan eski evlerin ayrılmaz parçası Serender fotoğraflarından derlediğim bir demeti sizlerle paylaşmak istiyorum:

Doğu Karadeniz insanının yaşamına baktığımızda; yaşadığı coğrafyayı iyi değerlendirdiğini görüyoruz. Karadeniz insanı yaşamsal ihtiyacı olan her şeyi kendisi üretip, yetiştirmeyi öğrenmiştir.

Para dolaşımının olmadığı dönemlerde mal mübadelesi yapılmakta, iklim ve bitki örtüsünün müsaade ettiği alanlarda yaşayan insanlar da ürettiklerini ya da tüketim yılı içerisinde saklamak zorunda oldukları mallarını, değiş-tokuş yapacakları ürünlerini depolayabilecekleri ambarlara ihtiyaç duymuşlardır.

Sonunda ürünlerin bozulup çürümesini geciktiren adına Serender (Serenti) dedikleri ambarlar geliştirdiler.

Serenderin mimarisi çok ilginç.

Uzun araştırmalar sonucunda geliştirilen bu yapı doğal bir klima, buzdolabı veya dipfriz, adına ne dersek diyelim tabiattan sağlanan bir soğuk hava deposu özelliği taşıyor.

Ürünlerin uzun süre de bozulmadığı, tadında değişiklik olmadığı tespit edilmiş.

Serender içinde meyve, kuruyemiş, mısır, narenciye, pirinç için konulacak yerler, bölümler mevcut, ürüne göre koruyucu ve muhafaza edici rafları var.

Buralara köme denilen meyve jölelerinden yapılan sucuklar da kurutulmak için ayrıca asılıyor.Hava sirkülâsyonu altı açıdan birden çalıştığı için yiyecekler uzun süre bozulmadan muhafaza ediliyor. Serender evleri doğal kuşullarda yaşamak isteyenler için hiç de fena gözükmüyor. Buzdolabı almaya hiç gerek yok.

Dip Not: Ali İmdat ÖZÇAKMAK’ın çok yakında çıkartacak olduğu “Dünden Bugüne Arhavi” adlı kitabından alıntı yapılmıştır.

tarafından girilen tüm hikayeler Yöresel mutfaklar kategorisindeki tüm hikayeler
11820 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri