“Zor” da olsa bamya yiyin

01.04.2013 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Sebze ailesinin “zor” sevilen üyelerinden biridir o.

Hayatı boyunca hiç bamya yememiş olanlar vardır. Ya da bir kez yanlış bir yerde yiyip “sümüklü” diye damgaladıktan sonra bir daha ağzına koymayanlar.
Aslında bamyanın “sümüklü” diye adlandırılmasına neden olan kayganlığı önlemenin pek çok değişik yolu var ve az önce “yanlış bir yerde yemek”le kastettiğim de bu. Yani bazı teknikler kullanarak ailenizdeki herkesin bamyayı sevmesini sağlamanız mümkün.

Bir yemekçi olarak bana sorarsanız, ben annemden öğrendiğim eski usulü kullanıyorum derim. Yani, bamyayı önce yıkayıp suyunun iyice süzülmesini, hatta kurumasını bekliyorum, sonra ayıklıyorum.

Annemin ve pek çok eski kadının bamyayı sümüklendirmemek için kullandığı bir başka aşama da bamyanın üzerine limon suyu gezdirmek. Yıkayıp ayıkladığınız bamyanın üzerine bolca limon suyu gezdirin ve daha sonra pişirin. Çocuklarınızın ve pek çok kişinin hoşlanmadığı o yumuşak maddenin kaybolduğunu göreceksiniz.

“Aman sevmezse sevmesin, yemeyiverir” demek de var tabii. Ama çocuklarınızı ya da sevdiklerinizi bamya gibi yararlı ve lezzetli bir sebzeden neden mahrum bırakacaksınız ki? Üstelik bamya, çocuklarınızda yemeklere karşı var olan önyargının kırılmasına da yarayabilir. 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
7202 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 01.04.2019 - 14:53
  • Muzo
  • Onyargilar
  • Ben de bu onyargiyla baktigim guzel yemegi Bursa Universitesi nin Hurriyet kampusunun yemekhanesinin (once upon a time ,okulun adi Uludag Universitesi olmadan onceki zamanlar) hunerli ascisinin ellerinden cikmis bir tabak yedikten sonra sevmistim.
    Asci o kadar basariliydi ki onca insana yaptigi yemekler sadece evde sevdiginiz bir kac kisiye hazirlanmis gibi lezzetli olurdu.Unutamadigim bir diger yemegi de hunkar begendiydi....Simdi universite yemekhanelerinin cesitliligi nasildir bilmem ama biz sansliymisiz.Ellerine saglik ustam.

    Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
bamya, sahrap soysal, sahrap soysal yazıları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri