Zeynep turşu getirdi

02.02.2010 - 14:00 | - Tüm hikayeler
  • Zeynep turşu getirdi. Kendi yapmış. Çok güzel olmuştu. Zaten turşunun adını bile duyunca ikimizin de ağzının suları akıyor.

Zeynep turşu getirdi. Kendi yapmış. Çok güzel olmuştu. Zaten turşunun adını bile duyunca ikimizin de ağzının suları akıyor. Konuşamıyoruz bile. Ağzımızı toplayıp bir araya getirebilsek daha kolay olacak her şey. Sulanmayı durdurmak için hemen turşu alıyoruz ağzımıza. Tabii 5 kilo kornişon turşu çabucak bitti. Ama Zeynep söz verdi. Yenisini getirecek.

Zeynep’ten tarifini aldım, sizinle paylaşmak istedim. Kolay görünüyor.

5 litrelik kavanoza iyice yıkanmış salatalıkları koyuyoruz. Yaklaşık 5 cm lik bir boşluk kalacak şekilde kavanozu dolduruyoruz. Sonra bu kavanoza salatalıklar içindeyken su dolduruyoruz. Kavanozu ağzına kadar suyla doldurmak gerekiyor. Kavanoza koyduğumuz suyu bir leğene geri boşaltıyoruz. Neden diye sorduğunuzu duydum sanki. Ölçü almış olduk. Ne kadar su kullanılacak onu öğreniyoruz yani. Suya atacağımız tuzun ölçüsü dil kararı olacak. Bir yemekten daha tuzlu olacak. Aynı zamanda turşu yerken ıyyy bu çok tuzlu olmuş demeyeceğimiz bir tat olacak. ( umarım anlatabilmişimdir).

Su, turşu tuzu derken bir karışıma bir yemek kaşığı toz şeker ekliyoruz. İyice karıştırıyoruz. Ne tuz nede şeker görünmeyecek suyun içinde.
Bir çay bardağı üzüm sirkesi ekleniyor karışıma. İki baş sarımsakla beraber bir avuç nohudu kavanozun içine atıyoruz ve homojen bir dağılım olması için çalkalıyoruz.

Bir adet yeşil elmayı dört parçaya bölüyoruz. Kavanozun ağız kısmına koyuyoruz. İyice yıkanmış bir demet maydanoz ve bir demet naneyi saplarıyla beraber kavanozun ağız kısmına yani elmaların üstüne yerleştiriyoruz.
Geldik son işleme: hazırladığımız suyu kavanoza boşaltıp ağzını sıkıca kapatıyoruz. Yaklaşık iki hafta bekliyoruz. Kavanoz sıcak yerde beklemesin.
 
İki hafta sonra afiyetle yiyebilirsiniz. İçindeki malzemeler aklınızı karıştırmasın. Gerçekten çok güzel olmuştu. Turşu severler denesin derim. Ben deneyeceğim.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5155 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
turşu, turşu nasıl yapılır, evde turşu yapımı, yemek hikayeleri, yemeklerin öyküleri, kısa öyküler, yemeklerin yapımı, yemekler hakkında, turşu hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri