Yine mi pirinç?

28.09.2009 - 11:02 | - Tüm hikayeler
 • Bizim evin koca karıları tek pirinç tanesi ziyan olsa “evin bereketi belki o tek pirinçteydi, aha kaçtı” diyerek suçlulukla karışık sorumluluk duygusu aşılamaya çalışırlardı bize.

Nasıl bir nine olurdum acaba merak ediyorum? Can Yücel’in şiirindeki gibi:

takılmışsın yüzündeki gözündeki çizgilere.
o çizgilerin yüreğine neler kazıdığını düşün,
atmak mı istiyorsun kendini bir dereye soğuk bir
kış günü, öl gitsin...
parayı pulu savurup,
bir balıkçı köyünde balık tutmak mıdır isteğin,
savrul gitsin...

Yaş 70'e gelse bile, hayat daha bitmemiş bir kocakarı olmak isterim, neden olmasın?

Bir an için ülkemde emekli olmak ne zor şey unutabilirim, mantar gibi biten özel hastane kuyruklarını da. “Tomografi için 30 TL fark ödüyorsunuz, şıp diye çekiyoruz”  diyen hastane görevlilerini de. (Daha çok beklerler!) Unutabilirim DNA zararlarına yol açan havayı, suyu, hormonlu meyveyi-sebzeyi, kullanılmış kızartma yağlarını temizleyen bilmem ne XL kimyasalını…

Bir an için unutabilir hayal edebilirim “nasıl bir nine olurdum?” Ana olmak için çocuğunuzun olması lazım, nenelik herkese serbest nasıl olsa!

Bizim evin koca karıları tek pirinç tanesi ziyan olsa “evin bereketi belki o tek pirinçteydi, aha kaçtı” diyerek suçlulukla karışık sorumluluk duygusu aşılamaya çalışırlardı bize. Her pirinç yıkayışımda aklıma babaannem gelir bu yüzden..

Öyle bir nine olabilir miyim acaba?

Ya da nadir bulunan, ancak ithal edilen ve bu yüzden çok pahalı olan pirinç için: “Çocuklar bir zamanlar bu pirinç başta Edirne olmak üzere, Çorum, Samsun, Sinop, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Kastamonu' ya kadar birçok ilimizde yetiştirilirdi. Baldo, Osmancık, basmati gibi türleri olan pirinçten dolma, sarma, pilav, çorba, sütlaç gibi envai çeşit yemek yapardık. Bazı yıllarda üretilen pirinç, gereksinmemizi karşılamadığında, ABD, İtalya, Mısır, Pakistan ve Avusturalya gibi ülkelerden ithal ettik. İşte artık yetişmiyor ülkemizde, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olduk.” mı deriz çocuklara bilmiyorum?

NOT: Türkiye'de ortalama her yıl 200 bin ton pirinç ithal edilmektedir ve pirinç ithalatının yüzde 80'ni Mısır ve ABD'den karşılanmaktadır. Pirinç ihracatında öncü ülkelerin kısıtlamaya gitmesi ve pirinç ihracatında görülen ani artışlar nedeniyle ülkemizde de pirinç fiyatlarında ciddi artışlar olmuştur. Bu gelişmeler göz önünde bulundurularak çeltik üretimini artırmak için gerekli tedbirlerin alınması, tarıma elverişli alanların üretime açılması, sulama sorunlarının çözüme kavuşturulması halinde Trakya bölgesinin bile Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak 700 bin ton çeltik üretebilecek potansiyele sahip olduğunu böylelikle ithalata gerek kalmayacağı belirtiliyor.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4079 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
 • 28.02.2009 - 5:13
 • Bünyamin
 • PİRİNÇ
 • Pirinç olmasayaydı başta Çin olmak üzere Asya kıtası
  antartika kadar yaşanır bir yer olurdu galiba.
  Buğday kadar önemli bir tahıl.
  Ve yemekten de, yazmaktan da bıkılmaz bir besin.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 28.09.2009 - 11:21
 • Hilmiye Teyze
 • Bir de kilo yapmasa
 • Çok seviyorum da bir de kilo yapmasa. Yaş 70'e dayansa da insan hayatı bırakamıyor. Bir yakasından tutuyorsun. Geleceği düşünen insanlar gençtir. Çok güzel olmuş yazın.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pirinç, pilav, yemek ve yaşam, nine

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri