Yemek yapan erkek!

17.10.2009 - 12:31 | - Tüm hikayeler
 • Yemek yapan erkek seksi midir? Açıkçası bu konuda pek bir şey düşünmüşlüğüm yok. Kişisine göre olabilir de, olmayabilir de...
 • İlk zamanlar öğrendiği değişik yemekleri evde bize yapması hoş geliyordu. Fakat bu bilmişlik annemin yemeklerini eleştirmeye, her yaptığında bir kusur bulmaya varınca, babamla ben biraz şey olduk.

Yemek yapan erkek seksi midir? Açıkçası bu konuda pek bir şey düşünmüşlüğüm yok. Kişisine göre olabilir de, olmayabilir de... Uzun zamandır aynı adamı sevdiğim ve onun da bu işlerle fazla alakası olmadığından olsa gerek, beni ilgilendirmiyor yani :) Fakat şunu biliyorum ki; iyi yemek yapmasını bilen adam, evlilik için dışardan göründüğü kadar cazip olmayabilir. İyi bir aşçı ile evlenme hayali kuran kızlarımızın hayaline limon sıkmış gibi olmayım ama böyle bir ihtimali de hatırlatmak istedim :)

Kardeşim ( kendisine bundan sonra Dino diyelim ) üniversiteye gidinceye kadar hemen her Türk erkek çocuğu gibi her türlü ev ve mutfak işinden muaf, annesinin biricik oğlu, ekmek elden, su gölden yaşadı. Sebze pek sevmediği, çok yemek seçtiği için annem tarafından hep onun sevdiği şeyler yapıldı...( anneler erkek çocuklarını ayrı bir kayırıyor kim ne derse desin :) bu konuya dair hep bir yazı yazmak istemişimdir , bu vesileyle arada dokundurayım ) Sonra şehir dışında bir üniversite kazanıp, 5-6 yıl evden uzak yaşayınca o sebze yemeyen çocuk gitti, yerine çeşit çeşit yemeği pişirebilen biri geldi. Babamın dediği gibi; "biz bunu iktisat okusun diye yolladık, çocuk neredeyse aşçı olacakmış..." durumu.

İlk zamanlar öğrendiği değişik yemekleri evde bize yapması hoş geliyordu. ( her gün yapmıyordu tabii, bazen...)  Fakat bu bilmişlik annemin yemeklerini eleştirmeye, her yaptığında bir kusur bulmaya varınca, babamla ben biraz şey olduk ( ney olduğumuzu tanımlayacak kelime bulamadım burada ) Yok o yemeğe soğan rendelenip de mi konurmuş, küçük küçük doğranması lazımmış, yok metal kaşıkla değil, tahta kaşıkla karıştırmak gerekirmiş, tencerede değil, fırında, fırında değil tavada, maydanozlu, dereotlu, kısacası baharatlarla ilgili konmalı veya konmamalı olayı derken... Annemin yemekleri şaştı. Yaptıklarını ona beğendirecek diye alıştığımız lezzetleri değiştirmeye başladı. Örneğin "Anne niye bulgur pilavında domates ve soğan yok" sorusuna " Dino sevmiyor" cevabı almaya ben şahsen alışamadım. ( Onun olmadığı zamanlarda bizim istediğimiz gibi yapıyor ) Hatta yemekteyiz yarışması piyasaya çıkıncaya kadar bir de
yemeklere not vermesi vardı ki! 7-8 veriyorsa bu onun iyi notuydu :) Neyse ki  o yarışma başlayınca puanlamadan  vazgeçti. Biz annemlerden ayrı fakat yakın oturduğumuz için akşam yemeklerini genellikle onlarda yiyoruz. Bana göre "kadın yapmış, uğraşmış işte, biber sevmiyorsam ayırırım kenarı yemem..." O ise neden biber konduğundan başlar, nasıl doğranması, pişirmesi gerektiğine dair brifing verir...

Babamla ben, kadıncağıza acırız savunmaya kalkarız, annem hemen oğluna toz kondurmaz :) Neyse yani diyeceğim odur ki bu bu işlerden iyi anlayan erkek güzel de her gün yemekleri o yapmayacağından ( hele mesleği ise evde sık yemek yapmasını hiç beklemeyin ) her türlü eleştirisine açık olmanız gerekir. Sizin özenerek yaptığınız, herkesin bayıldığı elmalı turtayı, "bunun elmaları niye rendelenmiş, ben rendelenmiş elma yemem, güzel olmuyor" derse alınmayacak kadar sağlamsanız mesele yok tabii... Mesela kardeşimin ünlü bir otelde aşçı olan bir arkadaşı evinde yumurta bile kırmaz...

Buraya kadar yazdıklarımdan kardeşimi biraz acımasız tanıttım sanırım :) Aslında güzel yanları da var tabii... Kalabalıkları ağırlamayı çok sever, yemek yaparken hiç zorlanmaz ama iki kişilik yemek yapamaz hep fazla kalır :) Diyelim kadayıf yapacak, bir tepsi yapar..Annem yarısını komşularına dağıtır. Bir tencere yemeği üç gün yenebilir fakat onun da fazlasını yine komşulara verirler. Sonra komşular ondan tarif ister...Benim yemek pişirmekle çok ilgim olmadığından bilmediğim her şeyi ona sorabilirim fakat çoğu konuda zıt olduğumuzdan bu konuda da uyuşamayız...Güzel ancak yılda birkaç kez yaptığım, herkesin çok beğendiği yemekleri Dino pek sevmez. ( tavuk sote hariç )

Evlenen arkadaşlarının eşleri ilk zamanlar zorluk çekerler. Hani erkeklerin "annemin yemekleri" tribi vardır ya... Bizimkilerde "Dino'nun yemekleri" en büyük rakiptir. Kaç arkadaşının eşine tarif vermiştir bu yüzden. Bir gün arkadaşları bize yemeğe geldiler. Birinin eşi özellikle mercimek çorbası istemişti. Sonra yerken beğenip "bu çorbayı her yapışımda Dino'nunki gibi değil lafını duymaktan gına geldi, nasıl yaptın anlat bakayım " demişti :)

Yemekten iyi anlar ama mutfağı dağıtmakta üzerine yoktur, bir su bardağını yıkayıp kaldırmaz. Bir de cool ve ağır abi tipinden hiç yemek yapan biri olduğunu anlayamazsınız...Herkes seninle evlenecek kız yaşadı dese de, ben bu eleştirgen tavrı yüzünden pek öyle düşünmüyorum ama hayırlısı...Belki sevdiği kıza, bize yaptıklarını yapmaz :) ( 29 yaşında, 1.85 boyunda, kumral, yakışıklı kardeşime talip olan varsa bana yazsın ) Bu arada burayı okumadığını umuyorum :)

Yanlış anlaşılmasın kardeşim aşçı değil henüz. Ancak hedefi o yönde, ilerde mutlaka yemek üzerine bir iş yapmak istiyor.

Son olarak bir kaç gün önce yaşadığımız bir olayı anlatayım... İşten çıkıp annemlere gittiğimde sofrayı hazırlamıştı.
- Hah çek bak şu salatanın resmini o çocuğa göster! dedi
- Niye çekiyorum, ne oldu ki ?
- O kadar güzel salata yaptım ama o bugün gelmeyecekmiş bari fotoğrafını görsün... Şimdi bunların arasında bir güzel salata yapma-yapamama şeysi var. Kadıncağız o gün özenmiş görsün nasıl yapılırmış diye...Bunun da yemeğe gelmeyeceği güne denk gelmiş :) ( böyle şeyler genelde kayınvalide-gelin arasında olmaz mı yahu ) Neyse...Fotoğraf makinemi evde unuttuğumu söyleyince o zaman telefonunla çek diye ısrar etti annem. Peki dedim, telefonla çektim salatayı ve enginarı... Tam sonuncu pozda, telefon elimden kayıp önümdeki çorbanın içine düştü! Uzun süre temizlemek zorunda kaldım...Salatanın resmini eklerdim buraya da, telefonun data kablosu yanımda değil :)
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
7289 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
 • 20.10.2009 - 16:46
 • Mahir Usta
 • Nasıl ahçı oldum ??
 • Karıma dedim ki, "Doğum gününde nereye gitmemizi istersin?"
  Yüzünde keyiften eridiğini görmek beni ihya etti!
  "Uzun zamandır gitmediğimiz bir yer olsun !" dedi.
  O zaman, "Mutfağa ne dersin?" diye önerdim.
  Bu cevabım sayısız kavga nedeninden biriydi...
  Kavga ettik!
  Sonuç: Yemek yapmayı öğrendim.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek yapan erkek, yemek, erkekler ve yemek, yemek ve yaşam

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri