Yemek ve Popülerlik

08.01.2013 - 12:09 | - Erol Tosuner Tüm hikayeler
  • O kadar çok farklı yemek tarifi var ki insanın aklı karışıyor. Son zamanların popüler uğraşı olan yemek pişirme etkinliği.

 

O kadar çok farklı yemek tarifi var ki insanın aklı karışıyor. Son zamanların popüler uğraşı olan yemek pişirme etkinliği (evet etkinlik, spor yapmak, kitap okumak, sinemaya gitmek gibi…) yaygınlaştıkça, yemek tarifi yapan internet siteleri de arttı (Tabi bizim sitenin yeri bambaşka. Biz yemeğin yaşayan yüzünün öyküsünün peşindeyiz). Klasik yemeklerin bile ne kadar çok farklı yapılışı varmış şaşırıp kalıyorum.

Bu kadar çok farklı yemeğin nasıl yaratılmış olabileceğine takıldı aklım. Aynı yemeğin farklı yapılışlarımı bu zenginliği yaratan yoksa gerçekten farklı yemekler yaratılabiliyor muyuz diye düşündüm. Kesin bir şey söylemek zor. Ama şunu gördüm ki, farklı yemek diye sunulan bir çok tarifin aslında bilindik bir yemeğin içine konulan farklı bir katkıdan başka bir şey değilmiş.

Balık çorbası yaparım nicedir. Balığın türü değişiyor başka bir tarif olarak karşımıza çıkıyor. Kimi kötekten yapar kimi levrekten, neyle yaparsanız yapın diğer uygulamaları benzerdir. Balığın özelliğine göre içine koyacağınız baharat farklılığı onu farklı bir çorba yapmaz. Siz zaten gereğini yapmış olursunuz.  

Popülerliğin yemek dünyasını da böylesine bir kirlenmeye sürüklemesi garibime gidiyor.Belki de “yavaş yemek hareketi” (Slow Food Hareketi) bu kaygılarla çok yayıldı. Bu kadar çok yandaş bulması yemeğin sadece yemek olmadığınıgörenlerin fazlalığından olmalı. Bu hareketin kurucusu olan Carlo Petrini’nin bir kitabı var Türkçüde: Slow Food Devrimi. Okumanızı tavsiye ederim.

Geçenlerde dolabı açtım olanları koydum masaya. Biraz kabak, biraz patlıcan, havuç, soğan, patates,  sarımsak, az bir miktar karnabahar… şöyle bir baktım bunlarla ne yapabilirim diye. Her birinden çok az var, bende hepsini aynı tarz doğradım. İnce uzun, sonra kavurdum her birini, ayrı ayrı. Döktüm hepsini sonra bir tepsiye verdim fırına(ayrıntıları atladım tabi). Çıktığında harika bir tatla karşılaştım. Şimdi bende yeni bir yemek bulmuş mu oldum, yoksa zaten birilerinin daha önceden yaptığı bir şeyi yeni mi keşfettim. Ne olursa olsun, aslında lezzet sırları gerçekten bir sır. Bu sırra erenler kendileri ile birlikte mezara götürmemeliler sırlarını. Ama lütfen gerçekten bu sırra erenler…    

Erol Tosuner tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6698 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
erol tosuner hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri