Yemek Davetlerinde Sütlü Mercimek Çorbası

13.02.2012 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Mercimek Çorbası, nadiren sevdiğim çorbalardan biridir.

Mercimek Çorbası, nadiren sevdiğim çorbalardan biridir. Ama hem süzme olacak hem illa ki sütlü olacak. Çok önemli yemek davetlerinde yaptığım bu çorbayı bazen aileme hiç bir sebep yokken de yaparım. Kendilerinin benim için ne kadar önemli olduklarını hissetmelerini sağlar bu çorba. Tuhaftır ki insanlar önemsendiklerini hissetmek isterler bazen bu hissi bir tabak çorba ile onlara sunmanın keyfini yaşamak ise en özel duygulardan biridir benim için.

2 su bardağı kırmızı mercimek,
2 adet orta boy patates,
2 adet havuç,
2 baş orta boy soğan,
1/2 kg kuzu kaburga kemikleri
Biraz tuz

İlk iş kuzu kemiklerini düdüklü tencere bir güzel az mikta tuz ile pişirelim. Elde ettiğimiz et suyuna kemiklerin üzerindeki kuzu etlerini de sıyırıp ayrı bir yerde bekletelim. Düşünün ki dünyadaki en kıymetli varlıklarınıza bir çorba yapıyorsunuz. Ve bu çorba onların kendilerini çok önemli çok değerli hissetmelerini sağlayacak. İşte bu duygu ile özenerek yapacağımız çorbanın vereceği besin sadece vitaminlerle sınırlı kalmayıp onların ertesi gün yürüyüşlerine, konuşmalarına ve düşüncelerine ayrı bir özgüven ile katılacak. Çok önemli ve hassas bir konu bu çorba hikayesi.

Mercimekleri yeni doğmuş bebeğimizi yıkar gibi güzelce yıkadıktan sonra yavaşça et suyunun içine katıyoruz. Ardından soyulmuş ve küp küp doğranmış patateslerimizi de peşinden ilave ediyoruz. Çok iyi yıkadığımız havuçları bein değerleri azalmasın diye soymadan dilim dilim yaparak mercimekle patateslere arkadaşlık etmeleri için et suyunun içine koyuyoruz.

Bu arada soğanlarımızı dörde yada sekize böldükten sonra tüm bu malzemelere sahip olsun hiç biri birbirini üzmesin diyerek en son et suyunun içine iri parçalar halinde katıyoruz. Bir kaşıkla iyice karıştırıp gerekiyorsa biraz daha su ekliyoruz.

Düdüklü tenceremizin kapağını kapatıp, düdüğü ötene kadar orta ısılı bir ocakta pişmesini bekliyoruz. Düdük öttükten sonra altını kapatıp kendi kendine soğumasını beklediğimiz malzemelerin iyice piştiğinden emin olunca, blander yardımı ile çorbamızın biraz daha sıvı hale gelmesine yardımcı olmak amacıyla iyice parçaladığımız malzemelerimizi ayrı bir tencereye alırken ince tel süzgeçten geçiriyoruz. Hiç bir pürüz olmaması için yaptığımız bu işleme ne kadar özen gösterirsek o kadar başarılı oluruz. Zira bu çorbayı, çok önemli ailemizin, bireyleri için hazırlıyoruz.

Önce blander sonra ince tel süzgeçten geçirdiğimiz çorbamızı derince bir tencereye boşaltıyoruz. Oldukça kıvamlı olan çorbayı damak zevkinize söre alabildiğince süt ilave ederek sulandırıyoruz. Çorbamız ilave edilen süt ile oldukça açık bir renk ile masamızı süsleyip ailemize kendinin krallara layık bir çorba ile taçlandırıldığı hissini verecek bir kıvama geliyor.
Ayrı bir küçük cevze ile dilerseniz bu çorbanın üzerine biraz kırmızı toz biber ile tereyağ karışımı hazırlayarak rank vermesi amacıyla bir kaç şekil cizebilirsiniz.

Sevgi ile süslediğimiz çorbamızı, sevdiklerimize sunduğumuz bereketli masamızda, sevgi bereketinin eksik olmamasını dileyerek hepinize afiyet olsun diyorum. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4599 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri