Yemek aşkı

08.11.2009 - 10:48 | - Tüm hikayeler
 • “Yemek aşkından daha derin bir aşk yoktur.”

Tamı tamına 94 YIL, 3 Ay, 1 hafta yaşamış. Ama hakkaten yaşamış. Yaşarken söylediği, yazdığı binlerce cümlesi hala eşsiz-benzersiz. Hani almasa da bir eksiklik sayılmazdı ama hem Nobel hem de Oscar’la tescillenmesi de; yine eşi benzeri olmayan bir başarı. Vejeteryan olmasının yanında, alkol ve sigaradan da ömür boyu uzak kalmış. Nitelik ve nicelik olarak gıpta edilecek ömrü, ağaç budarken merdivenden düşmesiyle sona ermiş. Onun adı: George Bernard Shaw.
 
1856-1950 yılları arasında yaşamış. İki Dünya Savaşına ve pek çok sosyo-ekonomik çalkantı dönemlerine tanıklık etmiş. Keskin bir zeka, ince bir mizah dili ve kararlı bir siyasi duruşuyla pek çok otoriteyi eleştirmiş. Din ve devlet kurumları başta olmak üzere her güç odağı ve kutsanmış dokunulmaz değer bu eleştirilerden nasibini almış.
 
Günümüz koşullarında bile oldukça uzun sayılacak bir hayat sürmüş. Şu fotoğrafa uzun uzun bakıp, sadece fizyolojik olarak Bernard Shaw’u düşündüm. Gıpta etmemek elde değil. Tıpkı Victor Hugo, Benjamin Franklin veya Bertrand Russel gibi nitelik ve nicelik olarak gıpta edilecek bir ömür. Nedense böyle insanlar; çocukluk günlerimin  genetiği değiştirilmemiş, hormon ve kimyasal ilaçla tanışmamış sebze-meyveleri gibi görünüyor bana. Sağlıklı, besleyici ve güzel. İsteyerek, severek yemek. İsteyerek, severek okumak-öğrenmek. Aşkla yemek, aşkla öğrenmek. Beynimiz de midemiz de, en iyilerine layık değil mi?        
 
Kız ve erkek çocuklarının çeşitli idolleri vardır. Bir pop şarkıcısı, bir çizgi roman kahramanı, bir film oyuncusu, bir futbol veya basketbol yıldızı. Erkek çocuklarda bu idol hayranlığı daha abartılı ve uzun süreli olur. Bizim kuşağın Tarkan, Kara Murat gibi yerlilerinden; günümüzün Süperman, Spiderman gibi  küresellerine kadar uzanan rol modeller. Şimdi artık kılık kıyafetlerde, defter kaplıklarında, çanta üstü baskılarda hep bu idol resimleri var. Benim de çocukken yatağımın başında bir futbol yıldızının gazeteden kestiğim posteri asılıydı. Bir boya badana sırasında gümbürtüye gitmişti galiba. 
 
Bernard Shaw’ın pek çok cümlesini, okumanın ötesinde  bir tabloya bakar gibi hayran hayran bakmışımdır. Ama ”Yaşlanmadan akıllanmayı çok isterdim…” cümlesini okuyunca acayip sinirlendim. Bakar mısınız, adam hala  akıllanmaktan bahsediyor. Gerçi bu sözü söylemeyenimiz yoktur hayatında. Yani ben de isterdim, onbeşime gelmeden birazcık akıllanmayı ve 1974 Dünya Kupası Gol Kralı yerine George Bernard Shaw’un bir fotoğrafını odama asmayı. O fotoğrafa bakıp bakıp, öyle bir hayat sürmenin hayalini kurmayı. 
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4777 kez okunmuştur. Yorumlar (6) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 6 yorum yapılmıştır
 • 08.11.2009 - 13:05
 • Cano
 • Shaw'dan
 • Kırgınlar Evi Yapıtında: "Alkol içmememin, mesleğimle ilgili bir nedeni var! Yaptığım işin niteliği, çok acımasız bir kişisel eleştiriye dayanır. Kendimden kolayca mutlu olabilmeme yol açan her şey, işimin niteliğini düşürür" Bernard Shaw

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 08.11.2009 - 13:08
 • Cano
 • Anlayış
 • "Bana karşı anlayışlı davranan tek kişi terzimdi. Her gördüğünde,yeniden alırdı ölçülerimi. Ondan başka herkes, önceki ölçülerin bana hep uyacağını sandı" Bernard Shaw
 • 08.11.2009 - 13:11
 • Cano
 • Güzellik ve Akıl
 • Dünyadaki en iyi beynin Shaw'da, en güzel bedenin de kendisinde olduğuna göre, birleşmelerinden en kusursuz çocuğun doğabileceğini öne süren bayana, Shaw'ın verdiği yanıt: "Ya çocuğun bedeni benimkine, beyni de sizinkine benzerse?"

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 08.11.2009 - 13:15
 • Cano
 • Niçin yazıyorum?
 • San Francisko'da basın kralı William Radolp Hearst'ün evinde konuk olduğu sırada şöyle der Shaw: "Görüşlerimi paylaşabilecek kadar aklı gelişmiş ve öğrenim görmüş kişiler için değil, Hearst basını okuyucularını sarsmak ve uyandırmak için yazıyorum ben"

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 08.11.2009 - 13:50
 • Cano
 • Gülen Düşünceler
 • Ölümünden kısa bir süre önce bir oyuncuya: "Ne dersiniz, iyi bir oyun çıkardım mı?" soran Shaw ölümünden iki gün önce onu yoklamaya gelen dostu "Güzel bir gün" deyince:
  "Güzel bir gün olabilir, senin için..." der. Ölene kadar basmakalıpla, alışılmış boş inançla mücadele eden işlek bir zekaya sahip olmak gerçekten gıpta edilecek bir meziyet. "İsteyerek, severek okumak-öğrenmek. Aşkla yemek, aşkla öğrenmek. Beynimiz de midemiz de, en iyilerine layık değil mi?" cümlesinde, beyin ile mide arasında kurulan ilişkiyi Shaw'ın yaşamından yola çıkarak özetlemek de itiraf etmeli, zekice ..

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 08.11.2009 - 13:55
 • Nihan Gümrükçü Özdemir
 • Sonradan
 • Deseler ki bize, şu andaki aklınla kaç yaşında olmak isterdin? Ve yine şu anda sahip olduğun aklın ve tecrübenle neleri değiştirirdin? Herhalde herkesin bu iki soruya verebileceği uzunca bir cevap listesi olmalı diye düşünüyorum. Zamanında yaşarken anlayamadığımız ya da yapamadığımız pek çok şey, yine zaman denilen ve hızlıca akıp giden olgu karşısında yenik kalıyor. Ve sonra başlıyor işte hayıflanmalar.

  Yazınızda bahsettiğiniz gibi benim de odamın duvarlarını süsleyen pek çok ünlü posteri vardı, o zamanlar idol olarak seçtiklerimle, bugünkü idollerim ne kadar da farklı. Ama düşünüyorum da olması gereken bu galiba, o yollardan geçmeliydik ki, bugünkü idollerimizi keşfedebilelim. Yaşanması da kaçınılmaz aslında.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek, yemek aşkı, yemek hikayeleri, bernard shaw, aşk hikayeleri, en güzel aşk hikayeleri, ilginç aşk hikayeleri, güzel aşk hikayeleri, aşk hikayeleri videoları, duygusal aşk hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri, aşk hikayeleri kısa, yaşanmış gerçek aşk hikayeleri, imkansız aşk hikayeleri, acı aşk hikayeleri, ağlatan aşk hikayeleri, en acıklı aşk hikayeleri, gerçek yaşanmış aşk hikayeleri, acılı aşk hikayeleri, ölümsüz aşk hikayeleri, kısa aşk hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri video, aşk hikayeleri videoları izle, aşk hikayeleri video, sesli aşk hikayeleri, karşılıksız aşk hikayeleri, aşk öyküleri, aşk testleri, güzel aşk hikayeleri kısa, en güzel aşk hikayeleri kısa, aşk hikayesi, en acı aşk hikayeleri, eski aşk hikayeleri, acıklı aşk hikayeleri, aşk hikayeleri oku, etkileyici aşk hikayeleri, aşk hikayeleri acıklı, kısa gerçek aşk hikayeleri, kısa aşk hikayeleri oku, yaşanmış kısa aşk hikayeleri, hüzünlü aşk hikayeleri, ibretlik aşk hikayeleri, platonik aşk hikayeleri, yaşanmış aşk hikayeleri dinle, yaşanmış aşk hikayeleri oku, aşk hikayeleri yaşanmış, en güzel kısa aşk hikayeleri, romantik aşk hikayeleri, videolu aşk hikayeleri, yaşanmış aşk öyküleri, en ilginç aşk hikayeleri, yaşanan aşk hikayeleri, tarihi aşk hikayeleri, çok güzel aşk hikayeleri, uzun aşk hikayeleri, en büyük aşk hikayeleri, en güzel aşk hikayeleri oku, yaşanmış aşk hikayeleri video izle, efsane aşk hikayeleri, aşk yazıları, hüzünlü aşk hikayeleri video, aşk hikayeleri dinle, mutlu aşk hikayeleri, korku hikayeleri, komik aşk hikayeleri, anlamlı aşk hikayeleri, kısa aşk şiirleri, aşk şiirleri kısa, sanal aşk hikayeleri, gerçek yaşanmış aşk hikayeleri video, şiir dünyası, aşk hikayeleri gerçek, aşk hikayeleri izle, aşk resimleri, kısa hikayeler, gerçek aşk hikayeleri videoları, aşk masalları, resimli aşk şiirleri, sevgi hikayeleri, aşk sözleri etkileyici sözler, en güzel aşk hikayeleri videoları, ayrılık hikayeleri, aşk mesajları etkileyici, yaşanmış hayat hikayeleri, yaşanmış gerçek hikaye, duygusal hikayeler, süper aşk hikayeleri, acıklı aşk hikayeleri izle, yaşanmış korkunç hikayeler, güzel mesajlar sevgiliye, unutulmaz aşk hikayeleri, acıklı hikayeler, gerçek aşk hikayeleri izle, hüzünlü hikayeler, yeni aşk hikayeleri, ilginç hayat hikayeleri, dini aşk hikayeleri, a$k hikayeleri, etkileyici sözler aşk, yaşanmış aşk hikayeleri izle, kısa dini hikayeler, en aşk sözleri, resimli aşk hikayeleri, büyük aşk hikayeleri, kısa aşk hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri