Yat geber yemeği

19.02.2010 - 15:34 | - Tüm hikayeler
  • Biz Türkler “Yat geber yemeği” diye adlandırmışız bu gece yarısı yemeklerini. Bence bundan uygun bir adlandırma olamazdı. Cuk diye uymuş.

Buzdolabına elleriniz bir defa girmeye görsün yumulursunuz, ne bulursanız. Midenizdeki homurdanmalar gidinceye kadar.

Götür komşu, götür ! Afiyet şeker olsun. Olsun da sonrası ?

Biz Türkler “Yat geber yemeği” diye adlandırmışız bu gece yarısı yemeklerini. Bence bundan uygun bir adlandırma olamazdı. Cuk diye uymuş. Amerika’da “Night Eating Syndrome” diyorlar. Yani “gece yeme sendromu”.

University of Pensylvania’da psikiyatri profesörü olan Dr. Albert Stunkard gece yeme sendromunun bir psikiyatrik hastalık olduğunu yarım yüzyıl kadar önce keşfetmiş.

Şimdi diyeceksiniz ki “Kardeşim size ne. Adam ne zaman karnı acıkırsa yer. Bunun hastalıkla ne ilgisi var ?” Doğru dersiniz ama akşam gün batımından sonra günlük kalori ihtiyacının yarıdan fazlasını alan bir kişi o saatlerdeki hareketsizliği dolayısıyla aşırı kilo almaya mahkum. Öyle olunca da soluğu doktorda alıp “Doktor civanım gözünü seveyim beni zayıflat.” diyen de onlar.

Onun için tıp, bu sendroma bir çare arayıp dururken bu yıl aynı üniversitede Psikiyatrist olan Kelly Allison bir de bakmış ki gece yeme alışkanlığı olanların üçte ikisi Zoloft adlı anti-depresanı aldığında iyileşiyorlar ve akşam yemeğinden sonra artık ağızlarına birşey koymuyorlar. Bu konuya daha fazla ilgi duyanlara Kelly’nin kitabını okumalarını tavsiye ederim.

Allison, Stunkard ve Sara Thier
Overcoming Night Eating Syndrome
New Harbinger Publications

Şimdi, aklıma askerlik arkadaşım Teoman’ın hikayesi geldi. Kapanış nağmesi olarak da onu anlatayım sizlere :

Gece Teoman’ın karnı acıkmış. Bakmış buzdolabında bir tencere yaprak sarma. Şuna değmiş buna değmemiş, bir tane, bir tane daha derken tencereyi bitirip yatmış. Sabah kahvaltıda eşine serzenişte bulunmuş : “Yaprak sarmanın pirinçleri biraz diri kalmış”diye. Eşinden “Akşamdan sardım, bugün pişireceğim” cevabını alınca anlamış ki çiğ sarmaları bir güzel mideye indirmiş bizim Teoman.*

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6047 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yat geber yemeği, yemeklerin hikayeleri, yemek öyküleri, kısa hikayeler, sarma, yaprak sarması hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri