Yat geber ekmeği

03.10.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Karnı aç bir insan, eğer metabolizmasının en hızlı olduğu yaşlarda ise pek çok şey yapabilir.

Henüz televizyonların evlere girmediği yıllardı. Özellikle gündüzlerin kısa, gecelerin ise çok uzun olduğu kış günleri. Akşam yemek saatinin akşam ezanına endeksli olduğu bir kültürün insanlarıydık. Bütün gün işten güçten yorulan büyükler saat 22.00 olmadan yatıp uyurdu. Ama benim gibi obur çocuklar, akşam yedikleri yemekleri çoktan sindirmiş olup mideleri yeniden guruldamaya başlardı. 

Karnı aç bir insan, eğer metabolizmasının  en hızlı olduğu yaşlarda ise pek çok şey yapabilir. Çalışır, yürür, koşar, spor bile yapar ama kolay kolay uyuyamaz. Yatağa girip sağa dön, sola dön ama aç bir midenin gönderdiği sinyaller seni asla uyutmaz. Hani öyle gidip bir şeyler alıp atıştıracağın buzdolabını bırak, doğru dürüst bir mutfak bile yok evimizde. 

O akşam yapılan yemekler kalabalık ev halkınca silip süpürülmüş ve büyükçe ekmek tenceresinin içindeki köy ekmeğinden başka bir şey yok. Ama içindeki meşe odunuyla gürül gürül yanan bir kuzine mevcut. Elektrikli ekmek kızartma makineleri veya tost makinelerinin sunamadığı bir lezzette ekmekleri gevretebilirsiniz kuzine üzerinde. Evet "gevretmek". Gevretmek, kızartmaktan farklı bir şeydir. Kızartmak kelimesini sadece sıvı yağın içinde kızartılan yiyecekler için kullanırdık o yıllarda. Biz ekmeği gevretirdik. 

Serin tavan arasında saklanan tereyağı ile toprak küp içindeki tuzlu suya basılan kışlık peynirden bir parça da alınabilir.  O saatte çayın demlenmesini bekleyemeyiz ama pratik yöntemle çay yapabiliriz pekala. Çay süzgecinin içine biraz çay koyup, kuzinenin üzerinde kendi halinde fokurdayan güğümden de yavaş yavaş suyu dökünce çayımız da hazır. 

Tabi tüm bunlar, organize işler. Yani sizin gibi midesi guruldayan kardeşlerin yardımıyla kotarabileceğiniz bir geç öğün. Hızlı ve dikkatli yapılıp ortalığa bir şeyler dökülüp saçılmamalı. Yiyip içtikten sonra ortalıkta en küçük bir delil de bırakılmamalı. Ertesi gün azalan ekmekten durumu fark eden anneniz; "Yine yat geber ekmeği mi yediniz?" diye takılmalı sadece.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4489 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri