"Yasak Pirinç"

23.02.2010 - 1:34 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi sebebiyle Çin'de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaklanmış ve o günden sonra da 'yasak pirinç' olarak anılmıştır.

Bir zamanlar evdeki bulgurdan olmamak için Dimyat'a gitmekten bile çekinen atalarımız varmış. Aradan yüzyıllar geçti ve ilim almak için gitmeye üşendiğimiz Çin'e bu gün "pirinç" almak için gittik. Hükümdarların yediği siyah pirinç ya da diğer adıyla "Yasak Pirinç" artık sofralarımızda.

Anavatanı Çin olan, İtalya'da kısıtlı miktarda üretilebilen siyah pirinç, yarım kiloluk paketlerde Türkiye'de piyasaya girdi.
 
Siyah pirinç'in dünyada bilinen en yaygın türü 'forbidden rice'dır (yasak pirinç). Bir hikayeye göre eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi sebebiyle Çin'de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaklanmış ve o günden sonra da 'yasak pirinç' olarak anılmıştır.

Siyah pirinç Çin'den İtalya'ya göç eden bir aile tarafından , İtalya'da da üretilmeye başlanmış ve niş bir ürün olarak uluslararası pazarda giderek önemli bir yer edinmiş. İtalya'da son derece sınırlı miktarda üretilen bu çok özel ürün, genel olarak Avrupa, ABD, Çin, Rusya ve Avustralya'da tüketiliyor. 'Siyah pirinç'in dünyadaki üretimi yıllık bin ton civarında.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5636 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
siyah pirinç, yemek hikayeleri, yemeklerin hikayeleri, siyah pirincin hikayesi, kısa yemek öyküleri, yemeklerin isimlerinin hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri