Yağmurlu Gelin

04.07.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Yağmurlu Gelin, sadece köyün 5-15 yaş arası çocuklarının katıldığı bir otantik törendi.

Ya kalıntıları üzerine yerleştiğimiz eski uygarlıklardan; ya da orta asyadan getirdiğimiz şaman adetlerinden süre gelen bir törendi. Henüz küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesi gibi haltları yediğimizi bilmiyorduk. Ama epey kurak bir bahar mevsimi geçirdiğimizden dolayı yağmur duası için gerekli organizasyona başlanmıştı.

Dua dediysem de, son yıllarda televizyonlarda gördüğünüz türden bir yağmur duası değildi bizimkisi. Bir kere ortada imam filan yoktu. Hatta 15 yaşın üzerinde kimse yoktu. Ve tabi arapça tek kelime dua da edilmiyordu Yağmurlu Gelin Dolaşmasında. Yağmurlu Gelin, sadece köyün 5-15 yaş arası çocuklarının katıldığı bir otantik törendi.

Önce tüm çocuklar, içlerindeki en küçük kız çocuğunu süslenip gelin yapardı. Bunun içinde ince salkımsöğüt dalları başta olmak üzere, her tür ağacın bir incecik dalı ve karanfil, kasımpatı, papatya, gelincik, mor salkım, erguvan gibi bulunabilen her çiçek kullanılırdı. Beş yaşlarındaki küçük kız çocuğu, yürüyen bir çiçek buketi hale gelirdi kısa sürede.

Daha sonra en önde Yağmurlu Gelin olmak üzere çocuk alayı bütün köyü ev ev dolaşır ve "Yağmurlu Gelin yağ ister, yağ olmazsa darı ister…" diye bağırdı. En büyük çocuklardan birisinin taşıdığı yağ şişesine her evden bir iki damla ay çiçek yağı; diğerinin taşıdığı büyük keseye de bir avuç bulgur alınırdı. Ve o evin kadını, bir tas suyu Yağmurlu Gelinin üzerine boca edip; "Yağmurlu Gelin yaş olsun, yağmura yoldaş olsun" derdi…

Bu şekilde biten köy turundan sonra toplu halde köy dışında yaktığı ateş ve büyük bulgur kazanı ile kendilerini bekleyen köyün en yaşlısı kadına gidilirdi. Her evden toplanan yağ ve bulgur ile burada bulgur pilavı pişirilir. Çocuklar, Yanlarında getirdikleri tahta kaşıklarla iyice karınlarını doyurup; bildikleri oyunları oynayarak günü tamamlardı 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4024 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri