Vur eline al lokmasını

19.01.2010 - 19:02 | - Tüm hikayeler
  • İnsanlık tarihi boyunca meydana gelen savaşların hemen hepsinin, aslında bir lokma paylaşımı savaşı olduğu söylenir.

Bir insan hakkında, "vur ensesine, al lokmasını" sözünü çocukluğumda epey duymuşluğum var. Genellikle methetme-garipseme karışımı bir tanımlamadır. İyi niyetliler için zarar gelmeyecek birisi, kötü niyetliler için de sömürülecek bir insan. Pek kimseyle çıkar çatışmasına girmeyen, böyle çatışmalardan uzak duran, genellikle verici bir insan profili…

İnsanlık tarihi boyunca meydana gelen savaşların hemen hepsinin, aslında bir lokma paylaşımı savaşı olduğu söylenir. Çeşitli kutsal değer ve amaçlarla yapıldığı iddia edilen bu savaşları, biraz iyi incelediğimizde; lokmayı kapma mücadelesinden başka bir şey olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz. Bir lokmayı kapmak için öyle gözü kararır ki insanın; siyahı, beyaz göstermekte bir an bile tereddüt etmez. İlke, prensip, inanç gibi değerler anında unutulur.
Amerika Birleşik Devletleri, altı yıldır komşumuz Irak'ı işgal ediyor. Yüzbinlerce insanı öldürdü. Peki, kendi ülkesinde milyonlarca insanı evsiz barksız yaşayan ABD, neden milyarlarca dolar harcayıp savaşıyor Irak'ta? Bir diktatörü devirip, o ülke halkına demokrasi ve refah getirmek için mi? Yoksa, lokmasını vermeyen insanların ensesinde boza pişirmek için mi?

Birkaç ay önce bir köşe yazısı okudum. Bir gazetenin genel yayın yönetmeni konumundaki gazeteci tarafından kaleme alınmış. Irak'a giden Başbakanımızın oradaki temaslarını anlatıyor. Sanırım, kendisi de söz konusu geziye götürülmüş. Başbakanımız, Irak'lı yetkililer ile başta petrol arama imtiyazı olmak üzere bazı anlaşmalar imzalamış.

Gazeteci diyor ki; "ilk kez Irak'la bu kadar önemli  anlaşmalar imzalandı." Bu ülkenin gazetecileri artık tarih filan okumadıkları için Cento başta olmak üzere pek çok tarihi anlaşmayı bilmiyor. Başbakanımız da bu anlaşmadan dolayı çok sevinmiş ve "Ben ne sünniyim, ne şiiyim; sadece müslümanım." gibi bir laf etmiş.

Aslında mezhep ayrılığının, yüzlerce yıldır kan dökülmesine sebep olduğu bir coğrafyada ne kadar güzel bir laf. Ama bir lokma petrol anlaşması üzerine söylendiği zaman komik kaçıyor. Özellikle de  o lokmaların bin katını götüren batılı petrol şirketleri çok gülmüştür bu lafa. Belki, "Adam bir lokma petrole mezhebini bıraktı, bizim kaptığımızı alsa kesin dinini de bırakır" demişlerdir. Hele de, o gazetecinin bu anlaşma nedeniyle "Bu gün Irak'lılar için bayram ilan edilecek bir gün" sevincini okusalar kesin gülmekten yere yatarlardı. "Bizim anlaşmaları yan yana koysak; Irak'lıya her gün bayram" bile demişlerdir.

İşte bir lokma için tüm bunlar. Ya savaşarak, ya anlaşmalar imzalayarak.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5278 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, yemek hikayeleri, yemekler ve yaşam hakkında, savaş ve yemek, vur eline al lokmasını

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri