Üzümlü Kek

16.07.2010 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Cevdet Bey’in eve üzümlü kek aldığı günlerde Sakine Hanım’ın gözleri dolar; elmacık kemikleri çıkık ince yüzünü, keder bulutları kaplardı

Cevdet Bey’in eve üzümlü kek aldığı günlerde Sakine Hanım’ın gözleri dolar; elmacık kemikleri çıkık ince yüzünü, keder bulutları kaplardı. Üzüntüsünden gözkapakları, yarı yarıya inmiş dükkan kepengleri gibi olur. Arada bir güçlükle açılan bu yorgun kepenglerin ardından, Remziye Hanım’a fırtınalı bakışlar yollardı. Üzümlü Kek, üzüm zor bulunduğu için son derece kıymetliydi Atlas Ailesi’nde.

Evine üzümlü kek götürmeyi başaran baba, eşini çocuklarını düşünen babaydı. Üzümlü kek eve pek bir kıymetli girdiği için herkes yiyemezdi. Bir tek Remziye Hanım ve kızları Cevher ile Elmas yiyebilirdi. Sakine Hanım da seyirci olurdu bu ziyafete. Nefsini köreltecek kadar bile üzümlü kekten yiyemediği için bir hayli üzülürdü. Evde bir yardımcı daha vardı: Kadriye. Kadriye üzümlü keki hep görmesine rağmen bir kere olsun canı çekmemişti. Aile üzümlü kek yediği günler mutlu olurdu sadece. Sevdiklerinin mutlu olması onunda mutluluğu gibiydi. Gizli gizli aylıklarından kestiklerini biriktirir, Cevdet Bey’e vermeyi hayal ederdi. Eve bir tane daha üzümlü kek alınsın diye.

Cevdet Bey, bir gün yine eve üzümlü kek ile geldi. O gün Cevher ile Elmas arkadaşlarında kalacaklardı. “Lütfen bizimle sofraya oturun.” dedi Remziye Hanım, Sakine ile Kadriye’ye.

-Bugün üzümlü kek hepimizin. Kızlar çok sevdiği için hep onlar yer, bir türlü sizinle paylaşamadım. Lütfen buyurun…Ailemizin üzümlü keki.

“Siz yemeyecek misiniz?” diye sordu, Kadriye?

“Sizin doymadığınız bir evde benim de doymam mümkün değildir” dedi Remziye Hanım.

-Üzümlü keke baktığınızı bile bile nasıl yerim ki? Çocukların yemesi demek benim yemem demek. Şimdi onlar yok, sizinle paylaşabiliriz.

Remziye Hanım, geçip oturdu masanın bir kenarına. Karşısında Cevdet Bey...Sakine ve Kadriye. Kulaklarından sarkan küpeler aklına geldi bi an. Yirmi senedir kulak memelerinde takılı olmasına alıştığı küpeler. Sakine, Kadriye ve Cevdet Bey’in yedikleri üzümlü keke baktı. Kek de gülümsüyordu onlar da. Huzurluydu.  

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3962 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
üzümlü kek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri