Üsye

24.01.2011 - 9:14 | - Tüm hikayeler
  • Kış mevsimi gelince üst solunum yolu enfeksiyonları da daha sık ve salgın biçimde görülür.

Kış mevsimi gelince üst solunum yolu enfeksiyonları da daha sık ve salgın biçimde görülür. Hele de kar yağışının olmadığı kuru soğuklarda bu tip şikayetler daha fazla olur. Bu yıl da ülke genelinde kar yağışı oldukça az bir kış geçiyor. Ankara’da Aralık ayının başında düşen ve bir gün sonra eriyip giden ince kar tabakası hariç şu ana kadar kar görmedi. Hava sıcaklığı geceleri eksiye düşse de gün içinde yükseliyor. Hatta bazı günler öğle saatleri mevsim normallerinin üzerine bile çıkıyor.

Isınma ve ulaşım açısından oldukça güzel olan bu durum, sağlığımız için ne yazıkki pek iyi değil. Zira pek çok virüs ve bakteri böyle iklimsel koşulları çok seviyor. İnsanlara çok kolay musallat oluyor. Ve okullarda, işyerlerinde ve toplu taşıma araçlarında salgın şeklinde yayılabiliyor. 

Burun tıkanıklığı, hafif ateş, öksürük ve halsizlik. Önce Küçük Tırtıl ve ablası, sonra anneanneleri ve son olarak da babaları. Doktor, kısa bir muayeneden sonra hemen teşhisi koyuyor: Üsye. Yani, üst solunum yolları enfeksiyonu. Antibiyotik, ağrı kesici, ateş dürücü, burun spreyi, vitamin takviyesi. Hastaneye koşturma, okula ve işe gidememe.

İlaçlar düzenli olarak kullanılıyor, istirahat ediliyor, hekim tavsiyelerine harfiyen uyuluyor. Aradan bir hafta geçiyor, ilaçlar bitiyor ama şikayetler sona ermiyor.

Artık şu aktarların kapısı çalınmalı. Ihlamur, bitki çayı, karanfil, zencefil, karabiber, tarçın almalı. Kaynatıp içmeli, balla karıştırıp yemeli. Acaba şu soğan suyu bal karışımının da bir faydası olur mu? Ufaklığın gece öksürükleri hepimizi uykusuz bırakıyor.  Bir baş kuru soğanı dolmalık kabak dibi oymalı. İçini balla doldurup birkaç saat beklemeli. Sonra da tatlı kaşığı ile yedirmek için dil dökmeli.
Burnunu mandalla kapatmasına bile razı olmalı. Tıbbın moderniyle, alternatifiyle, atadan dededen yöntemlerle bir an önce iyileşmeli…

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4728 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 24.01.2011 - 17:06
  • Cano
  • ÜSYE
  • Küçük Tırtıl dua etsin senin gibi insaflı bir babası var da anca burnunu tıkayıp soğan sulu bal içirtiyor !! Benim annem doktordan özellikle rica eder penisilin iğnesi yazdırırdı. Ne karışıyorsun doktorun işine değil mi belki şurup yazacak...

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, bünyamin akkaya yazıları, bünyamin akkaya hikayeleri, yemek hikayeleri, soğuk algınlığına karşı ne yemeli, hastalıklara iyi gelenler, sıcak yemek hikayeleri, ıhlamur, bitki çayı, zencefil, tarçın, şifalı bitkiler, şifalı bitkilerle tedavi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri