Türk rakısı Sicilya kökenli

25.05.2010 - 15:41 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Sicilyalılar, alkole ilk kez anason katarak “tutone” adlı içkiyi elde ettiler. ışin şaşırtıcı tarafıysa, Sicilyalılar'ın üzümü damıtarak alkol yapmayı Müslümanlar'dan öğrenmiş olmalarıydı.

Türk adıyla bu kadar özdeşleşmiş olan rakının kökeni ta 9'uncu yüzyıla, Sicilya'ya kadar dayanıyor. Sicilyalılar, alkole ilk kez anason katarak “tutone” adlı içkiyi elde ettiler. ışin şaşırtıcı tarafıysa, Sicilyalılar'ın üzümü damıtarak alkol yapmayı Müslümanlar'dan öğrenmiş olmalarıydı.
 

Yurtdışından ilk kez gelen konuklara mutlaka yaptırılan bir şeydir, onları rakı içilen bir yere götürüp eğlendirmek...


Ve onlar mutlaka rakının tatlımsı tadını pek sever ve haddinden fazla içip sarhoş olurlar. Böylece ülkelerine gittiklerinde anlatacakları bir Türk rakısı hikayeleri vardır artık.
Türk adıyla bu kadar özdeşleşmiş olan rakının kökeni ta 9'uncu yüzyıla, Sicilya'ya kadar dayanıyor.
Sicilyalılar, alkole ilk kez anason katarak “tutone” adlı içkiyi elde ettiler. ışin şaşırtıcı tarafıysa, Sicilyalılar'ın üzümü damıtarak alkol yapmayı Müslümanlar'dan öğrenmiş olmalarıydı.
Evet, M.S. 9'uncu yüzyılda Müslümanlar Sicilya'yı fethettiler ve o tarihlerde üzümden alkol elde etmek, yani üzüm şırasını damıtmak için imbiği kullanmayı biliyorlardı. Ancak ıslam dini içkiyi yasakladığı için alkolü içki olarak değil, lamba yakıtı ve yara temizleyici olarak kullanmayı tercih etmişlerdi.
Yani, Araplar'ın başka alanlarda kullandığı alkolün içine anason ekleyen ve onu içki olarak içenler Sicilyalılar'dır ve dolayısıyla bugün dünyada Türk rakısı diye anılan şey aslında Sicilyalılar tarafından geliştirilmiştir.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6840 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
rakı, rakı hikayesi, türk rakısı

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri