Toz mu var üfler yeriz

20.04.2015 - 9:21 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Oyuncu Mete Horozoğlu, oyun sırasında yemek yemenin zorluklarını da anlatıyor.

Oyuncu Mete Horozoğlu, sağlam yiyicilerden. Kendi deyimiyle yerken gözü dönüyor. Yemek için gece yarısı atlayıp gittiği şehir çok. Buna rağmen tokluğu değil, açlığı tercih ediyor. Horozoğlu, Yemek Bahane'den Reyhan Gül'ün sorularını yanıtlarken oyun sırasında yemek yemenin zorluklarını da anlatıyor. İşte söyleşide öne çıkanlar:

Tiyatrocular, turneler vesilesiyle çok geziyor. Lezzet duraklarına meraklı mısınız?

Meraklı mısınız ne demek... Turne öncesi gideceğimiz şehirde nerede ne yeniri iyi bilen üstatları aramadan yola çıkmazdık. Bizim bütün turne zevkimiz, keyfimiz buydu.

Arada kaynamasın, ilk yemek yapma deneyiminiz neydi?

Bulgur pilavı. Güzel de yaparım. Soğan, sarımsak, biber ve domates salçası katılır. Meyhane pilavı derler, hafif sulu olur. Mevsimiyse yeşil biber de katılır. Of of...

Atilla Dorsay, Türk sinemasında gerçek bir yeme sahnesi olmadığını söylüyor.

Başarabilenler de var. Mesela Masumiyet’te Haluk Bilginer’in çorba içme sahnesi efsanedir. Ayrıca gerçekçi olmak zorunda değildir, mutlak değildir bence. Bir şeylerin üzerine anlatmıştır Atilla Bey bunu. Önü arkası vardır. Zira oynarken yemek zordur. Yerseniz sakil durur. Kaşık elinizde kalır, dizilerde yaşıyoruz bunu. Mesela kahvaltı sofrası kurulur. Fakat tekstin akması önemlidir. Masadasındır ama yemezsin, orada konuşursun. En fazla bir parça peynir alırsınız, çok da fazla konuşmanızı engellemesin diye ama yemezsiniz. Bu konuda gerçekçi gözükmeye çalışan oyunculardan biriyim, bunu başarabilmeyi seviyorum. Ama yine de yemek sahnesi olmasını tercih etmem. Çünkü ekstra gayret gerektiriyor.

Birkaç sene önce başrolü üstlendiğiniz ‘Açlığa Doymak’, açlık, acı ve doyumsuzluğun sonuna kadar hissettirildiği bir filmdi. Siz neye açsınız?

Adalete. Herkesin kardeşçe, mutlu yaşayabildiği bir toprak parçasına açım. En büyük eksikliğimiz bu çünkü. Bu uzun süreden beri eksikliğini hissettiğimiz bir şey. Yani bugünün meselesi değil.

Tiyatrocular oyuna çıkmadan birkaç saat öncesinde yemeği keserler. İçimden bir ses sizin bu kurala uymadığınızı söylüyor.

Doğru söylüyor. Bizim bir Bursa turnesi ekibi var, tamamı yemeği çok seviyor. Oyun öncesinde de yiyoruz, sonrasında da. Yıllar sonra Bursa’ya turne yaptık. Önce gittik Hayat Lokantası’na. Oyundan önce yenir mi abi o kadar? Oyun esnasında herkes ıps falan yapıyor. Ama biz ne yapalım, Hayat Lokantası’nın yemekleri muhteşemdir. Ne ararsanız vardır ve tüm malzemeler yerinden alınır. Bir tek pazar günleri kapalıdır. Yanık Koza diye bir dizi çektik orada. Pazar günü beni Bursa’ya çağırdıklarında üzülürdüm. Bir süt helvası yapıyorlar... Şu an arasalar üşenmem, atlar giderim.

Haldun Dormen soğuyor, toz geliyor vs. gerekçesiyle oyun sırasında yemek yemekten hoşlanmadığını söylemişti.

Haldun abi çok titiz. Biz öyle insanlar değiliz. Toz mu var üfler, yeriz. Ama konuşurken yemek çok zordur gerçekten, boğazınıza kaçabilir.

Mete Horozoğlu ile yemek söyleşisi
Reyhan Gül-Yemek Bahane
http://www.zaman.com.tr/cumaertesi_mete-horozoglu-beni-ikna-icin-yemek-var-diyorlar-yemek-bahane_2271385.html

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
29369 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
mete horozoğlu, metehorozoğlu ile yemek sohbeti, tiyatro ve yemek, oyun sırasında yemek, yemek ve tiyatro, oyuncular ve sahnede yemek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri