Tek lokma yemeden tıkabasa doymak

16.05.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Bu yemeklerde, güzel ve nitelikli sohbetler yapıldığını anlıyoruz. Tarihten, sanattan, edebiyattan, siyasetten konuşuyorlar

 

Geçtiğimiz hafta sonlarından birinde Yemek Sohbetleri isimli programda Oylum Talu’nun konuğu Metin Akpınardı. Siyasetten, ekonomiden başladıkları sohbet, proğram boyunca oldukça zevkli ve akıcı biçimde sürdü.

Yaklaşık bir saatlik yayın akışı sonuna doğru konu Metin Akpınar’ın, bazı arkadaşları ile yıllardır belli bir düzende gerçekleştirdiği yemek sohbetlerine geldi. Başta Aydın Boysan olmak üzere, gazeteci, yazar, sanatçı, akademisyen insanların birlikte yemek yemeleri.

Metin Akpınar anlatırken, Oylum Talu’nun gözleri ışıl ışıl. Nasıl pür dikkat dinliyor, nasıl ağzının içine bakıyor, anlatamam. Hani neredeyse, Metin Akpınar’ı dinlerken ağzının suyu akacak. Oysa anlatılanlar içinde yiyecek içecek türü olarak tek kelime bile geçmiyor.

Bu yemeklerde, güzel ve nitelikli sohbetler yapıldığını anlıyoruz. Tarihten, sanattan, edebiyattan, siyasetten konuşuyorlar. Her biri iyi yetişmiş, birikimli insanlar bir masanın etrafında toplanıyorlar. Üstelik hepsi de duygu ve düşüncelerini ifade etme konusunda son derece yetenekli insanlar. Metin Akpınar diyor ki: “ İnsan, en temel dürtüleri karşılanınca belli bir hazza ulaşır. Seks gibi, yemek-içmek gibi. Ama bu dürtüleri karşılanmasına rağmen, kendinde eksiklik-açlık hissedip de onları gidermenin derdine düşen insan, diğerlerine göre biraz daha insandır.”  

Bu cümlesinden sonra benim de ağzımın suyu akmaya başlıyor. Temel dürtülerinin ötesinde de açlığı olan ve bu açlığını giderme kaygısı duyan insanlarla bir yemek masasında buluşmak ne güzeldir. Öyle bir yemek sofrasında, o insanlarla bulunmak nasıl bir histir?

Sanırım, tek lokma yemeden tıka basa doyma hissidir.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4382 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri