Tavuklu Pilav

23.01.2012 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Annemin pilavları çok güzel olurdu. Hani derler ya lezzetinden geçilmez. İşte öyle.

Annemin pilavları çok güzel olurdu. Hani derler ya lezzetinden geçilmez. İşte öyle. Ben bütün yemekleri annemden öğrendim.

Annem çok eğlenceli bir kadındı. Aynı zamanda çokta konuk severdi. Gelinsin, yensin, içilsin gülüş ve ahenk içinde kahkahalar atılsın isterdi.

Anneme ne zaman giderseniz gidin mutlaka size taze pilav pişirirdi. Kaşla göz arasında derler ya o misal. Bir bakarsınız mükemmel bir koku salonda oturan herkesin dikkatini dağıtmış. Burun delikler salonun kapısına yönelmiş. Gözler arada bir masaya kayıyor. Tabaklar aranıyor masa üstünde. İki lafın belini kırarken bir yandan öte yanda birden masanın hazır olduğunu görürdünüz. İşte ozaman tükürük bezleri çalışmaya başlar. Midede kasılmalar ve orkestranın ayarsız sesleri duyulur. Birdenbire;

- Hadi herkes sofraya buyursun yemek hazır. Cümlesi ile oturduğunuz yerden fırlarsınız. Sanki daha önceden provası yapılmış gibi herkes aynı anda masaya yönelir. Masada tabaklar, bardaklar, çatallar, salata ve yoğurt mutlaka ilk göze çarpanlardır. Daha detay ararsanız olmazsa olmazı masanın tuzu. Annem biraz tuzlu yemeği severdi. Oysaki tansiyon hastası idi ve yememesi gerekiyordu. Tıpkı tatlıyı çok sevdiği gibi. Ama onuda yememesi gerekiyordu zira şeker hastasıydı.

Annem aldığı ilaçları tüm bunları rahat yemesini sağlayacak olan baş yardımcılar olarak atamıştı vücuduna. Böyle inanıyordu.
Masaya oturduğunuz anda bir tencere pilavla gözgöze gelirdiniz. Üstünde didiklenmiş tavuk parçaları. Tavuksuyuna pilav ve içine koku ve lezzet versin diye bol tereyağ koyardı annem. Anında servis yapardı.

- Masada kimseyi bekletmeyeceksin, hemen servis yapmalısın ki insanlar huzursuz olmasın, derdi.
Masa ilk 30 saniye sessizliğe bürünürdü. Herkes o muhteşem pilavın tadına ermek için sanki bir tören edasıyla ilk lokmalarının hazzına varırlardı. Sonra masada hepimiz sırayla;

Ben;
- Eline sağlık anne döktürmüşsün yine.

Kuzen Can;
- Teyze çok güzel olmuş hayallah ben rejimdeydim ama senin pilavının tadına bakmadan edemeyeceğim. (garanti tepeleme bir tabak yerdi)

Teyzem Nazan;
- Meral çok güzel olmuş. Mideme dokunur ama yinede yiyeceğim. (teyzem yağlı yemek yediği zaman midesi bozulurdu. Ama annemde yediği hiç birşey onun midesini bozmazdı)

Abim;
- Sultanım bu ne muhteşem bir lezzet böyle. Sana loknta açsak köşeyi döneriz ellerine sağlık kraliçem. (Abim annemin gözbebeği. İlk çocuk. Annem bir başka bakardı ona. Abim başka şehirde yaşadığı için daha çok özlenirdi tarafımızdan. Birde o geldiği zaman annem hakikaten yemekleri döktürürdü.)

Yengem;
- Elinize sağlık bu ne güzel tat böylr ömrümde sizin kadar güzel pilav yapan görmedim. Sizin pilavınız şahane. (Anneme hep en güzel sözleri söylemiştir. Tüm nezaketi sevgi dolu yüreği ile)

Çocuklar korosu;
- Babaanne bizede gelsene. Bu pilavdan bizim evde de yapsana. Hep sana gelince yiyoruz ve bütün bir yıl hasret kalıyoruz. (annem torunlarına bir başka düşkündü. 4 tane babaanneliği 1 tane anneanneliği vardı. Hepsini de çok severdi.)
Ve en son annem;

- Afiyet olsun yavrularım, bol yaptım istediğiniz kadar alın. Ben yine yaparım size...
Gerçekten her pilavın lezzeti bu kadar mı güzel olur? Evet muhteşem olurdu. Annem içine en çok sevgi harmanı yaptığı özel baharatlarından katardı.

Yedikçe yiyesiniz gelirdi... 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4041 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
tavuklu pilav

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri