Tabaklar boş gitmesin

06.06.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
 • Bu mercimek köftesi dün akşam geldi. Üst kat komşumuz, saat 19.30 gibi getirip verdi kapıdan.

Bu mercimek köftesi dün akşam geldi. Üst kat komşumuz, saat 19.30 gibi getirip verdi kapıdan. Biz teşekkür ettik, O da afiyet olsun dileklerini sunup gitti.

Mercimek köfteleri ve biber turşusunun içine konulduğu bu tabak onların tabağı. Bazen bizim tabaklardan birisi ile de gelebiliyor böyle ikramlar. Tıpkı bizim bu tabakla birkaç gün sonra onlara göndereceğimiz bir başka yiyecek ikramı gibi.


Yaklaşık üç yıldır devam ediyor bu karşılıklı ikram. Çeşit çeşit börekler, çiğ köfteler, dolmalar, sarmalar, patates salataları, balıklar, kurabiyeler, tatlılar…

İşte pek çok toplumda göremeyeceğiniz bir kültür. Evde pişen yemekten, arada bir komşuya da bir tabak ikram etme kültürü. Komşuluk ilişkisinde gelinebilecek en üst aşama bence bu yemek ikramları.

Varsın arada bir küçük çocuğu birazcık zıplasın üst katta. Varsın arada bir sizin çıkacağınız yere arabasını park etsin dalgınlıkla. Varsın kırk yılda bir tamirat tadilat gürültüsü geliversin birkaç saat…

Ne çıkar?

Yeter ki merdivende, kapıda ayak üstü sıcak diyaloglar yaşansın. Yeter ki çocuklarımızı emanet edebilelim karşılıklı. Tatile çıkarken hoşça kal denilsin, evimize gözkulak olun denilsin, çiçekleri sulamamız rica edilsin.Yeter ki karşılıklı tabaklar gelip gitsin iki komşu arasında.

Tabaklar hiç boş gitmesin..  

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3953 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
 • 16.06.2011 - 11:37
 • BD
 • Komşuda pişer bize de düşer..
 • Uzun uzun bloklardan oluşan sitelerde oturan bizler artık kendi katımızdaki komşularımızla apartmanda karşılaştığımızda selamlaşmayı komşuluk sayar olduk..
  Eskiyi hatırlattın, gözlerimi doldurdun arkadaşım.. Annemin ilk tava sigara böreğini tabağa dizip üzerine de kağıt peçeteyi kapatıp "koş soğumadan Fatoş teyzenlere götür" dediğini hatırladım.. Ne güzel günlerdi.. :)

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.
 • 28.06.2011 - 12:54
 • kurabiye
 • Kandiller
 • Bizim Bursa'da 70 li 80 li yıllarda oturduğumuz 3 katlı evlerden oluşan Şirinevler sitesinde annem kandillerde yaptığı nefis hamur kızartmalarını 7 düvele dağıtacağım diye bizi kapı kapı elimizde tabaklarla dolaştırırdı. Bize kalmayacak diye sinir olmama rağmen öyle bereketli olurdu ki fazlasıyla kalırdı.Üstüne üstlük bize de kızartma , helva bir çok tabak gelirdi. İSmini unuttuğum bir teyzanin kenidne benzeyen akça pakça sütlü helvaları ve sakızlı lokmaları pek lezizdi.Sağsa kulakları çınlasın yoksa Allah rahmet eylesin.Kandiliniz de bu vesile ile kutlu olsun.Şİmdi üşenmeyip kandilde bir şey yapmaya kalksam dağıtacak komşu bile yok diye kara kara düşünüyorum bu arada.

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri