Su Çıktı Dinlenme Tesisi ve Alabalık

20.06.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Aldığınız lezzet, gördüğünüz nezaket ve makul fiyatları ile güzel bir tesis : Su Çıktı.

Uykunun en tatlı yerinde yollara dökülen bizler için birkaç günlük tatil bile yeterince dinlendirici olabiliyor. Özellikle de doğa ile iç içe alanlara bastı ise ayaklarımız.
Su Çıktı'dayız..

Balıkesir ili Dursunbey ilçesinde bir tesis..Su Çıktı. Aldığı üç yıllık işletme iznine rağmen, sabit yatırımlar yapan genç bir girişimci : Kadir Bey. Ve bildik turizm merkezlerine, ana yollara uzak bir restorantı yaşatma çabası. Artık giderek zorlaşıyor böylesi işlemeleri ayakta tutabilmek.
Tesisin en can alıcı yemeği Alabalık..

Tüm tatlısu balıkları gibi Alabalık da , berraklığı sever. Temiz, serin ve oksijen yönünden zengin olmalıdır suyu. Sonuçta insanoğluna bir öğün olmak kaderiyse de; en azından yaşadığı süreçte mutludur. Her geçen gün kirlettiğimiz ve içinde yaşamayı zorlaştırdığımız denizlerimizdeki balıklara göre epey şanslı Su Çıktı nın Alabalıkları...
Denize tutkun olanların hasretle bekledikleri "an"lar vardır ya hani..Bir de denizi ayda yılda bir görmesine rağmen, balığın tadını bilenler.
Su çıktıda Alabalık yerken Orhan Veli'yi anıyoruz...
Git gidebildiğin yere kadar..
Hürriyete Dogru siirinde ’at kendini denize’ diye haykırır neredeyse Orhan Veli;
’Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
Git gidebildigin yere.’
Denizin mavisi içinde her seyi unutabilmeyi arzular adeta.
Su Çıktı'da da hayatın bütün kaosundan arınıp doğa ile başbaşa olmanın keyfini yaşıyorsunuz.
Git gidebildiğin yere kadar..

Su Çıktı'da tadını beğendiğim iki lezzet : Kaşarlı Alabalık ve Fırında Kürek Tatlısı. Alabalığın lezzetini aldıysanız, öyle kolay balık beğenir olmuyorsunuz. Su Çıktı tesisleri, Alabaliğa gerçekte hakkını veriyor. Peki Su Çıktı'da Alabalık nasıl yapılıyor?;

Temizlenen Alabalık, toprak kaplarda ve yanına bir kaşık tereyağla fırına sürülüyor. On dakika sonra çıkartılıp kılçıkları ile üst kısım derisi alınıyor ve kenarlarına garnitür (ince kıyılmış domates, biber, soğan, mantar) ilave edilip bir on dakika daha fırına atılıyor. En son olarak da üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirilen alabalıklar bir beş dakika daha fırında kalınca servise hazır oluyor. Dilerseniz yanında ayrıca kaşarlı mantar da yaptırabilirsiniz.

Balığın üzerine helva yenmesi, sofra kültürümüzde oldukça yaygın. Bu yüzden bildiğiniz tahini, toprak kaplarda fırına sürüyorlar. Beş dakikada bir çıkartıp, karıştırıp tekrar fırınlıyor ve üstü pembeleşince de servis...


Aldığınız lezzet, gördüğünüz nezaket ve makul fiyatları ile güzel bir tesis : Su Çıktı. Keşke, daha çok insanın ulaşabileceği bir yerde olsa dedirten bir mekan : Su Çıktı. Mutlaka bir kez daha gitmeyi düşündüğüm restoran : Su Çıktı. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6073 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri