Soğanları kilerden çıkarma zamanı!

06.11.2009 - 1:40 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Grip etkisini artırıyor. Türkiye'de 19 kişi grip salgınından öldü. Şimdi soğanları kilerden çıkarma zamanı!

Türkiye'de gripten ölenlerin sayısı 19'e yükseldi. Havaların da soğuması ile birlikte direncini kaybeden vücutlar, mikroplara davetiye çıkarıyor. Bugün İstanbul'da yağmur şiddetini artırınca, "Zeynep sesim değişmeye başladı. Galiba grip oluyorum" dedi. Sadece Zeynep değil, yağmur altında kalan sokaktaki insanlar da gribe davetiye çıkarıyor.

Griple mücadelede etkili olan yöntemlerden biri de soğan...

İşte Soğan'ın Griple nasıl savaştığının hikayesi...Ancak bu sadece bir hikaye...Hikayeden yola çıkarak okuldaki çocukları korumak için iki torba soğan aldıran okul müdürü için ise soruşturma açıldı..Gelin hikayeye ve domuz gribi önlemine bir bakalım..

"1919 yılında, Dünyada 40 milyon kişinin "Grip" ten öldüğünde, bir Doktor birçok çiftçiyi Griple mücadelede yardım amacıyla ziyaret eder. Birçok çiftçi ve ailesi Grip kapmıştır ve birçoğu ölürler. Doktor ziyaretlerine devam eder ve bir sürprizle karşılaşır, ziyaret ettiği bir çiftçi ve ailesi çok sağlıklıdır.Doktor böyle olabilmesi için aileye herkesten farklı ne yaptıklarını sorar ve cevaben çiftçinin hanımı odaya, bir tabak içine "soyulmamış" bir "SOĞAN" koyduklarını (muhtemelen diğer odalara da) söyler. Doktor buna inanamaz ve bu "soğan" lardan birini alarak Laboratuvarda Mikroskop altına koyarak inceler ve "soğan" ın içinde "Grip" virüsünü görür. "Soğan" açıkça "Grip" bakterisini absorbe etmiş, emmiştir ve bu sayede de aile sağlıklı kalmış.

Bir Kuaför  birçok çalışanının "Grip" olduğunu ve böylece müşterilerinin de "Grip" kaptığını anlatmıştı. Geçen yılda o, dükkanına çukur bir tabak içinde bir "SOĞAN" yerleştirir. Ve büyük bir sürpriz yaşar, o yıl hiçbir personeli "Grip" olmamıştır. O işe yaramıştır... (hayır, şimdi o sanıldığı gibi bir "soğan" işinde değildir) Eğer o sizi ve sevdiklerinizi bu hastalıktan kurtarırsa ne güzel. Buna rağmen şayet "Grip" olursanız, o daha yumuşak ve uysal geçebilir. Bir miktar "SOĞAN" satın almaya vereceğiniz birkaç liradan başka ne kaybedebilirsiniz?"*

İnternette yayılan bu hikaye ile birlikte..

Halkalı'da bir ilköğretim Okul müdürü, virüsü uzaklaştırdığı gerekçesiyle 2 çuval kuru soğan alıp sınıflara ikişer tane dağıttı. Bunu gören öğrencilerin de aynı yöntemi evlerinde uyguladıkları öğrenildi. Gribi uzaklaştırdığını düşünen okulun öğrencileri evlerindeki odaları soğanla süsledi.

Uzmanlar soğan yenilmezse bir faydası olmaz diyor...

Bitki Bilimi ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, soğanın antibakteriyel özelliğinin olduğunu ancak tek başına bir işe yaradığına dair hiçbir araştırma olmadığını kaydetti. Dumankaya, “Soğan yenmezse faydası yok” dedi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Hülya Çaşkurlu da “Öncelikle soğanın domuz gribine karşı iyi geldiğini ispat etmek gerekiyor. Bu çağda sınıflara soğan koymak olacak şey değil” diye konuştu.

Soğanları kilerden çıkarma zamanı. Ancak süs olarak kullanmak için değil, yemek için.

Kaynak:* http://www.sanliurfa.com/
 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5684 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 08.11.2009 - 14:02
  • Nihan Gümrükçü Özdemir
  • Denemeye Değer
  • Zaten soğanı her yemekte kullanan bir damak zevkimiz ve yemek kültürümüz olduğu için tüketme kısmında bir sorunumuz yok. Ama eğer gerçekten de bir tabak içindeki soyulmamış soğan gribi önlüyorsa denemeye değer bence. Hemen ilk işim evin belli yerlerine soğan koymak olacak.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
grip, griple nasıl başa çıkılır, soğan, yemek, yemek öyküsü

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri