Soğan ve marul ile kendi suyuyla pişirilmiş bezelye

02.04.2010 - 12:47 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Vitaminlerini kaybetmeyen kendi suyu ile pişen yemekler enerjinizi artıracaktır. Yaz aylarında yağlı, ağır yemekler hem vücudumuzu hem de psikolojimizi bozar. İyisi mi, sebze kürleri ile beslenmeli.

Sebze yemeklerini sofranızdan eksik etmemelisiniz. Vitaminlerini kaybetmeyen kendi suyu ile pişen yemekler enerjinizi artıracaktır. Yaz aylarında yağlı, ağır yemekler hem vücudumuzu hem de psikolojimizi bozar. İyisi mi, sebze kürleri ile beslenmeli.

Bezelye yemeği deyip geçmemeli...Bezelye sizi prenses yada prens yapabilir.

Bezelye prensesin masalını bilirsiniz belki..

Bir zamanlar bir prens varmış. Bu prens evlenmek istiyormuş, ama evleneceği kişi gerçek bir prenses olmalıymış. Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaşmış, ama çok büyük bir hayal kırıklığına uğramış. Çünkü, karşısına çıkan prenseslerin hakiki olup olmadığını bir türlü anlayamıyormuş. Hep eksik bir şeyler bir şeyler oluyormuş. Sonunda üzüntü ve umutsuzluk içinde yurduna dönmüş.

Bir gece korkunç bir fırtına çıkmış; şimşekler çakıyor, gök gürlüyor, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor, kıyametler kopuyormuş. Derken sarayın kapısı çalınmış, yaşlı kral gidip kapıyı açmış. Fakat, o da ne kapıda, yağmurdan ve fırtınadan perişan olmuş bir zavallı bir kız duruyormuş. Üstelik her tarafından sular akan, tepeden tırnağa sırılsıklam olmuş bu kızgerçek bir prenses olduğunu söylüyormuş.

“Eh, anlarız bakalım!” diye düşünmüş yaşlı kraliçe, ama kimseye bir şey söylememiş. Yatak odasına gitmiş, yere bir bezelye tanesi koymuş. Bu bezelye tanesinin üzerine yirmi tane döşek, döşeklerin üzerine de yirmi tane kaz tüyü yatak koymuş. Gece olunca prenses bu yatakta yatmış. Sabah olunca kıza, gece nasıl uyuduğunu sormuşlar.

“Ah, korkunç bir şeydi!” demiş prenses. “Bütün gece gözümü bile kırpmadım! Allah bilir ne vardı yatak ta! Sert bir şeyin üstünde yatmışım gibi, her yerim çürüdü, mosmor kesildi! Gerçekten berbattı!”

Böylece anlaşılmış ki, yirmi döşek ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini hissedecek kadar nazlı, narin olduğuna göre, bu prenses hakiki bir prensestir!

Prens onunla evlenmiş. O bezelye tanesini de müzeye koymuşlar.

Siz siz olun, bir yere misafirliğe gittiğinizde kibarlık olsun diye, çok iyi uyudum demeyin. O zaman bezelye bile prenses yada prens yapamaz sizi.

Soğan ve Marul ile Kendi Suyuyla Kısık Ateşte Pişirilmiş Bezelye yapmaya nedersiniz?

Malzemeler:
• 1 kaşık tereyağı
• 1 çay kaşığı un
• 285 ml tavuk veya sebze suyu
• 6 küçük soğan,
• 400 g taze veya dondurulmuş bezelye
• 2 küçük taş marul, dilimlenmiş
• Tuz ve taze kara biber
• 1 limon suyu
• İyi kalitede sızma zeytinyağı

Hazırlanışı:
Zeytinyağı ve tereyağını tencereye koyun. Unu ekleyip karıştırın. Çevresinde bir heyecan göreceksiniz.Heycanı söndürmeden yavaş yavaş sebze suyunu dökün. Hemen ardından soğan, bezelye, marul ve bir çimcik tuz dökün. Kapağını kapatın ve kaynamaya bırakın. Ve limon suyunu ekleyin.

Yemeğiniz hazır.

Afiyet Olsun.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
7021 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sebze yemekleri, bezelye, marul, bezelye ve marul ile pişen yemekler, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri