Şöbiyet

23.09.2009 - 7:00 | - Tüm hikayeler
  • Halbuki bilseydim en sevdiği tatlı şöbiyetmiş, yapmazdım!

16-17 yaşlarındaki gençler arasında "anket defteri" modası vardı bir zamanlar. Bizim mahallede ben hariç hemen herkesin bir anket defteri olurdu.

Ben sanırım üşengeçliğimden sebep hazırlamışım oysa o kadar zor değildi anket defteri hazırlamak. Önce soruları hazırlıyordunuz. Ad- soy ad, cinsiyet, doğum tarihi ve yeri gibi nüfus bilgileriyle başlayan sorular, en sevdiğiniz renk, takım, mevsim, yemek, müzik grubu, film, şarkı nedir şeklinde uzayıp giderdi.  
Sonra bir harita metod, çizgisiz defterin bir sayfasına resim yapıştırıp diğer sayfasını arkadaşınız cevaplasın diye boş bırakıyordunuz.Bu defter her arkadaşta en fazla bir gün kalabiliyordu. Böyle böyle elden ele geçiyordu.

İşin en can alıcı kısmı verilen cevaplardan kim kimi daha çok seviyor, kim kimin en iyi arkadaşı, kimin daha çok arkadaşı var gibi çıkarımlarda bulunmaktı ki ben bu fasıldan pek haz etmezdim. 

Çünkü genelde arkadaşlarım bu tip top- secret(!) bilgilerini oldum bittim bana açarlar, ben de sırlarını saklardım.

Hiç anket defterim olmadı ama çok anket defteri doldurmuşluğum vardır.Bir keresinde kız arkadaşlarımdan birinin anket defterinin "en çok sevdiğiniz yemek nedir?" sorusuna kuru fasulye ve pilav "en sevdiğiniz tatlı nedir?" sorusuna da şöbiyet demiştim.

Aradan günler geçti. Kızcağız bana karşı tavırlı. Anlam veremedim tabi. Sonradan ortaya çıktı, meğer mahallemizin yakışıklısı Hilmi de benden sonra aynı sorulara aynı cevapları vermiş, kuru fasulye-pilav ve şöbiyet demişmiş, hadi kuru fasulye-pilav neyseymiş de şöbiyet 17 yaşında birinin seveceği bir tatlı mıymış, profiterol dese anlarmış…  

Hilmi benim çocukluk arkadaşımdı. O kadar yakındık ki annesi rahmetli Aynur Teyze Hilmi'yi evde doğurmuş da annem onun doğumuna yardım bile etmiş. Tam bir sene sonra ben doğmuşum. Beraber yürüdük biz bu yolları desem yeridir. Kardeşlerim dışında ilk oyun arkadaşım, 4-5 yaşında çocukluk aşkım, 6-7 yaşında hasmım, 7-11 yaşında okul arkadaşım, delikanlılık çağında sırdaşım oldu Hilmi. Annem o var diye, birbirimize göz kulak olalım diye akşamları top oynaya ya da bir yaş günü partisine gönderirdi beni.

Hilmi'nin üzerinde çok güç denemişliğim vardır başkalarıyla daha fazla oynadı, artık beni  sevmiyor mu yoksa diye…

Halbuki bilseydim en sevdiği tatlı şöbiyetmiş, yapmazdım!!

Şöbiyet: İçine konulan kaymak oranında güzelleşen, baklavaya nazaran daha yumuşak olan bir hamur tatlısı.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5785 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
şöbiyet, anket defteri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri