Sirke önemlidir

04.03.2013 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • İnsanlar ikiye ayrılır; salatayı sirke sosuyla sevenler ve limon sosuyla sevenler.

Elbette ikisini birden seven de vardır ancak benim gördüğüm kadarıyla birini seven diğerine çoğunlukla katlanamıyor. Böyle hissetmekte haksız da sayılmazlar çünkü sirke de en az limon kadar keskin bir tada ve kokuya sahip. Üstelik o da asidik.

İlk sirkenin, tesadüfen mahzende bir şişe şarap unutulmasıyla bulunduğunu biliyor muydunuz? Daha sonra keskin kokusunun birazcık da olsa azaltılabilmesi için elma ve vişne gibi hoş kokulu meyvelerle de sirke yapılmaya başlanmış.

Mesela, elma sirkesinin faydalarını bilenler bilir. Anti-bakteriyel özelliği nedeniyle güçlü bir temizleyici ve leke çıkarıcı olarak kullanılagelen sirkenin, iç organlarımızın yanı sıra dış güzelliğe de faydaları saymakla bitecek gibi değil.

Bunların başında kepek sorununa iyi gelmesi ve cilde ışıltı katması geliyor. Öksürüğü yumuşatmak için eşit miktarda balla karıştırılarak alındığındaysa mucize etkisi gösteriyor. Yüzünüze sulandırılmış elma sirkesiyle buğu uygulaması yaparsanız hem nefesiniz açılır hem gözenekleriniz temizlenir. Cildinizin de güzelleşmesi cabası.

Arı sokmalarında da güvenle kullanılabilen sirke bu açıdan bakıldığında bir ilaç gibi görünse de, ben hala domates, yeşil biber, salatalık ve kırmızı soğandan ibaret bir salatayı adeta bir lezzet kervanına dönüştüren sirkeyi, en çok salatalarda sevenlerdenim. 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6589 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sahrap soysal, sahrap soysal yazıları, sirke

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri