Şibit

06.02.2010 - 12:35 | - Tüm hikayeler
  • Bizim köyde el kadar, incecik ve işi boş hamur parçalarına şibit derlerdi.

Bizim köyde el kadar, incecik ve işi boş hamur parçalarına şibit derlerdi. Kızgın sacın veya sobanın üzerinde iki çevrildiğinde pişer ve sıcak sıcak yerdik. Pek çok çocuk gibi ben de şibiti severdim. Bilhassa kendi ellerimizle pişirip yediğimiz şibitleri. Bu şibit pişirme zevkimizi genellikle annemin börek, mantı gibi hamur işlerindeki artan hamur parçalarından yapardık.
 
Henüz Matematik Dersiyle başımın belaya girmediği yıllardı. Meraklıydım bu sayısal dersi öğrenmeye ve hatta severdim bazı konuları. Özellikle geometriye ilişkin konular daha bir ilgimi çekerdi…
 
Annem, bir pazı hamuru daha oklavasının altına koyduğu anda gözlerimi dikerdim. Beyin hücrelerim hemen hesap yapmaya başlardı. Açacağı mantı hamuru, birazdan 30 cm yarı çapında bir daire haline gelecek. Bu dairenin içinden 2x2 cm boyutlarında kareler çıkacak.
 
Pi x r2 = X/4
 
Dairenin kenarlarından 2x2 boyutuna erişemeyen nice “paralel kenar”, “yamuk” ve  “üçgen” çıkacak. Bunların toplamından iki tane şibitlik çıkar mı? Akşama misafir gelecek.  Hamur da epey var. Buradan daha 5-6 pazı çıkar. Bu arada sobanın ateşi de epey güçlü. Şibitim şap diye yapışıp yanabilir. Şu maşayı kullansam nasıl olur? Maşamız da oldukça eski ve uçları iyice birbirinden uzaklaşmış. Dar açılı bir üçgen ama uçları çok açık. Boydan boya 10’ar santim uzunluğunda 3 şibit koyabilirim üzerine. En dipteki şibit dikdörtgen olabilir ama diğer ikisini kare biçiminde yapmalıyım.
 
 
Şibitin üzerine tereyağı güzel oluyor. Ama yere paralel, düz tutmak lazım şibiti; yoksa akıp yere damlar yağ. On derecelik bir eğim bile, tereyağı topağının  sıcak şibit üzerinde kayıp gitmesine sebep olabilir. O kadar dikkat ettim ama ellerim yine de yağlandı. Gidip sabunla yıkamalıyım ellerimi. Elimin yağını sabun çıkartıyor. Sabun da zeytinyağından yapılıyormuş. Ne tuhaf?

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4995 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
şibit, mantı, çocukluk anıları, çocukluğumuzdaki yemekler, yemek hikayeleri yemek öyküleri, kısa hikayeler

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri