Şeker pınarı

09.05.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Yaşayan ve suyundan içen her canlıya, hayatın tadını su tadında anlatan bir pınar.


Ülkemizin pek çok bölgesini gidip görme imkanım olmadı. Bu yüzden gezme amaçlı gittiğim yerler ve üzerinden geçtiğim yollar oldukça sınırlı. Kendi aracımla yaptığım böyle yolculuklarda sık mola vermeyi severim. Hani o bildik, “Antalya’ya şu kadar saatte girdim” diye anlatılan yurdum insanı rekorlarına epey uzağım. Bazı yolculuklarda bu mola işini iyice abarttığımdan ve asla yüzyirmiyi geçmeyen hız limitimden dolayı, en yavaş giden sürücü rekorlarım bile olmuştur.


Benim için yolda geçen süre de tatil süresi içindedir. Bence ovalar, dağlar, ırmaklar, vadiler, su kaynakları sadece haritada değil; yolculuk sırasında, üzerinden geçilirken de doya doya izlenmeli.
Ülkemizin en eski ve en temel ulaşım yollarından birisi olan E5 karayolu, bir üniforma üzerine çaprazlama takılan şerit gibidir. Yıllardan beri pek çok aracın, kuzey batıdan güney doğuya doğru gitmesine imkan verir. Ankara’dan güneye doğru uzanan bölümü ise Toroslara kadar oldukça monoton bir bozkır ortamında geçer. Bu yüzden sürücüler için oldukça sıkıcı ve bitmek bilmeyen bir etap olur.

 

Ama Ulukışla’ya yaklaşıp Torosların, bozkır düzlüğünü bozan yükseltilerini görünce biraz canlanır insan. Hele bu küçük ilçeden çıkıp kıvrıla kıvrıla dağ yolunda aşağı inişler başlayınca. Karşıdan gelen ve rampa çıkan ağır bir kamyonun arkasında konvoy oluşturmuş araçların sollama gayretleri sizi daha bir dikkatli yapar. Artık bol bol selektör yaparak bu aceleci sürücüleri bir kaza riskine karşı uyarmakla geçer yolculuğunuz. Bir yandan da Seyhan Nehrinin kollarından birisi olan Çakıt Suyu’nun üzerinden geçtiğiniz köprüleri saymaya başlarsınız. Çakıt-8, Çakıt-7, Çakıt-6, Çakıt-5, Çakıt-4…

 

Her tabelada, Çakıt Suyunun en tatlı kaynağı olan Şeker Pınarına yaklaşmanın heyecanını hissedersiniz. Tabi bunu hissetmek için daha önce burada durup, bir kez bu sudan kana kana içmiş olmak gerekir.


Bir suyun içilecek soğukluğu, bu kadar mı ince ayarlanır.
Bir tatlı su kaynağı, bu kadar mı tatlı olur.
Bir suya bu kadar mı güzel isim verilir.
Şeker Pınarı.


Yıllardır gelip geçen nice yolcunun susuzluğunu gideren bir pınar. Suyundan içenlere, bu dünyada yaşamanın aslında ne kadar basit ve ne kadar güzel olduğunu anlatan bir pınar.

 

Yaşayan ve suyundan içen her canlıya, hayatın tadını su tadında anlatan bir pınar.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5018 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri