Şehriyeyi kim akıl etti

04.02.2013 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Türk mutfağının vazgeçilmez malzemelerinden biridir o

Türk mutfağının vazgeçilmez malzemelerinden biridir o. Bazen salatalara, bazen pilavlara, bazen de çorbalara incelik katar. Ufacık, incecik görüntüsüyle mutfaklarımızın olmazsa olmazlarından biridir. Eve kavanoz alırken kavanozların içini dolduracak malzemeler arasındadır.

Şehriyedir onun adı. ıster arpa olsun, ister tel, onun mutfaktaki yeri doldurulamaz. Çok temel olarak buğday ununun hamur haline getirildikten sonra şekilli olarak kesilip kurutulmasıyla yapılır.

Bir teoriye göre bu kurutulmuş hamur parçalarını ilk kez kullanan Ortadoğulular’dır. Aynı teori, Araplar hamuru kesmeyi ve kurutmayı keşfettiklerinde bundan Avrupalılar’ın haberi olmadığını söyler. Avrupalılar, daha doğrusu ıtalyanlar, hamuru kesip kurutmayı ancak Orta Çağ geldiğinde yine Araplar’dan öğrenmişlerdir.

Ancak geçtiğimiz yıllarda ulaşılan yeni bir bilgi, şehriyenin tarihiyle ilgili bildiklerimizi alt üst edecek nitelikteydi. Çin’in kuzeybatısında yapılan arkeolojik kazılar sırasında Sarı Nehir denen bölgede bulunan tel şehriye bundan yaklaşık 4000 yıl öncesine ait. Bir kap içinde kalmış olan tel şehriyenin çok iyi muhafaza edildiği de muhakkak.

50 santim uzunluğundaki sarı renkli bu şerit, şehriyenin tarihine yeni bir boyut kazandırdı. Aynı zamanda bize şehriyenin tarih boyunca buğdaydan yapılmadığını da ispatladı. Çünkü Çin’de bulunan şeridin sarı olduğu ve mısır unundan yapıldığı söyleniyor.
Evet sevgili okurlarım, şehriye deyip geçmemek lazım. Bazen yemeklerde kulandığımız bir malzemenin geçmişiyle ilgili bilgiler uygarlık tarihine ışık tutabilecek nitelikte olabiliyor.

Şehriyeli domates çorbası

MALZEME LİSTESİ
* 1 adet küçük boy patates (en fazla 100 gr.)
* 1 adet orta boy havuç
* 4 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1 yemek kaşığı domates salçası
* 1,5 yemek kaşığı un
* 2 su bardağı domates püresi (rendelenmiş domates de kullanabilirsiniz)
* 8 su bardağı et ya da tavuk suyu
* Yarım su bardağı tel şehriye (arpa şehriye de olabilir)
* 1 çay kaşığı tuz, toz kırmızı biber

YAPILIŞI
Havucu kazıdıktan, patatesi ise soyduktan sonra yıkayın. Rendenin iri delikli tarafıyla rendeleyin. Yağı orta ısılı ateşte ve orta boy teflon bir tencerede kızdırın. Havuç ve patatesi tencereye aktarıp tahta bir kaşıkla karıştırarak birkaç dakika kadar kavurun. Salçayı da katıp 1-2 dakika daha kavurun. Unu ilave edip orta ısılı ateşte, karıştırmaya devam ederek 1-2 dakika, unun kokusu kayboluncaya kadar kavurun. Domates püresini ekleyip 2-3 dakika daha pişirdikten sonra kaynar et ya da tavuk suyunu da tencereye aktarın. Arada sırada karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başlayınca şehriyeyi ilave edip şehriyeler yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edin. Tuz ve kırmızı biberi serpiştirdikten sonra ocaktan alın. Dereotuyla süsleyip sıcak sıcak servise sunun.  

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
7065 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
sahrap soysal, sahrap soysal yazıları, şehriye

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri