Sebeb-i çarem

09.11.2009 - 23:17 | - Tüm hikayeler
  • Havalardan olsa gerek bir kırıklık var. Baş ağrısı ve bitmeyen adı konamayan öksürük. Arada bol bol hapşırıkda eklenince çok sesli koronun şefi gibi hissediyorum kendimi.
  • Sizlerde böyle misiniz bilmem ama biraz direncimizi artıralım, yorulan gözlerimizi dinlendirirken azıcık doping yapalım ne dersiniz?

Havalardan olsa gerek bir kırıklık var. Baş ağrısı ve bitmeyen adı konamayan öksürük. Arada bol bol hapşırıkda eklenince çok sesli koronun şefi gibi hissediyorum kendimi.

Sizlerde böyle misiniz bilmem ama biraz direncimizi artıralım, yorulan gözlerimizi dinlendirirken azıcık doping yapalım ne dersiniz?

Sabah öksürük ile uyanmak hiç hoş değil. Ne tadaviler olmadım ki. Yaklaşık bir senedir öksürüyorum. Geçmiyor. Bende onunla yaşamanın yollarını bulmaya çalışıyorum. Sık sık ıhlamur anneye gidiyorum. Başlıyorum kaynatmaya. İçine bir kaç elma çekirdeği ile kabuğu ve birazda ayva çekirdeği atıyorum. Bardağa koyduğum ıhlamurun içine en son nar atıyorum.
Nar dedim de aklıma her zaman olduğu gibi annemle nar anımız geldi.

Oldukça küçüktüm. 4 yaşlarındayım. Annem o gün kocaman kırmızımsı birşey alıp gelmişti. Neşeyle abilerimle beni yanına çağırdı. Nar aldım size diyerek hepimize birer tane nar verdi. Meraklıyım öğreneceğim ya hemen sorularımı peşpeşe sormaya başladım. Neden yemem gerekiyor, bunun tepesinde delik var içinde ne var ve buna benzer 4 yaşın meraklı ama bir o kadarda şimdi bana saçma gelen soruları sıraladım. Annem çok sabırlı ve sevgi dolu sesiyle beni kucağına alarak başladı anlatmaya;

Bak prensesim; bu bir meyvedir. Çok faydalıdır. Bakma sen bunun böyle kocaman bir tane göründüğüne aslında içinde binlerce nar tanesi var. Senin gözlerinin daha iyi görmesine, saçlarının parlamasına ve herşeyden daha önemlisi çok akıllı ve sevgi dolu bir genç hanım olmana yardımcı olacak güce sahip dedi.

O zaman ki aklımla sihirli bir meyve olsa gerek diye düşündüğümü hatırlıyorum. Eğer bu sihirli birşeyse ve bende yersem bende sihir yapabilecek miydim acaba diye düşünmekten de alamıyordum kendimi. Öyle ya sihir insana sihir yapma gücü verir. Birden bire büyüyeceğim parlak saçlarım olacak ve gözlerim çok iyi görecek. Anneme uzattım aç bunu diyerek. Annem hemen düzeltti keselim sende içinden ayıklayarak ye diye. Çok merak ediyordum içini. Binlerce nar görecektim. Annem kesti. Kırmızı bir su aktı. Korktum nar kanamaya başlamıştı. Annem bunun onun eşsiz suyu olduğunu narın kanamayan canlı birşey olmadığını sihirli bir meyve olduğunu tekrar anlatması beni sakinleştirdi. Bir tabakla elime verdi. O zaman daha televizyon yok. Sene 1968. Aileler radyo başında sohbet ederek zamanlarını geçiriyorlar. Bizde öyle yapıyorduk. Radyomuz hep açık olurdu. Orhan Boran'la Yuki vardı. Çok severdim. Onu dinlerken ilk narımı yemeye başladım. O da ne? Tadı tuhaftı. Ağzım bir garip olmuştu daha bir tanesi ile. Anneme gittim bozuk bu dedim. Annem yine sabırla anlattı. Yemeye başladımç Abilerim kendi narlarının yarısını yemişlerdi bile. Onlar yiyebiliyorsa bende yerdim. Yedim. Narın yarısından çoğunu bitirmiştim ki büyük abim senin saçların ne güzel parlıyor dedi. Küçükte büyüdün mü sen nedir diye devam etti. Aman tanrm demek işe yarıyordu. Hemen fark ediliyordum. Küçük kız olmaktan çıkıyorum büyüyorum dedim. Kaan narımın hepsini yedim. Çok beğenmemiştim adını ama bana kazandıracakları için herşeye değerdi. Nar yemeyi sevmeyen birileri varsa, yada suyunu içmekten hoşlanmayan küçüker için belki faydalı olabilecek bir kaç öneriye döndü bu hikaye. Ama sanırım herkes bir şekilde nar yiyebilmeli. Laf aramızda nar göz ağrısına çok iyi gelir.

Annem öylesine sabırlı ve sakin aynı zamanda sevgi dolu bir insandı ki herşeyin çözümünü anında bulurdu. Kayıtsız şartsız inanır ve güvenirdim. Son zamanlarda ise bunu onu üzmemek için yapar olduğumu hatırlıyorum.

Annem ben daha çok küçükken bile beni bir anda büyütecek sihirli bir meyve olan nar ile beni sevgi dolu ir insan olarak büyütmeyi başarmış bir kadındı.

Benim annem mükemmeldi, tıpkı sizin anneniz gibi.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4222 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
nar, gribe karşı vücut direncini nasıl artırırız, nar öyküleri, yemek ve yaşam, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri