Restorant Vagonu

18.07.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Yemeklerden ne var usta?
    Kuzu şiş, piliç ızgara, karışık ızgara, bonfile, zeytinyağlı...

Öğrencilik yıllarımda hep tren yolculuğu yapardım. Otobüsle hemen hemen aynı sürede bir yolculuk olması, varış saatlerinin uygunluğu ve hepsinden önemlisi fiyatının ucuzluğu...

O yıllarda henüz trenlerin mavisi, kırmızısı ve de hızlısı yok. Expres tren ve yük trenini biliyoruz sadece. Oturacak yer garantisi olmayan üçüncü mevki biletler en ucuzu. Hele bir de öğrenci indirimi olunca şimdiki belediye otobüsü ücreti kadar bir şey cebimizden çıkan. Tabi restoran vagonda içilecek bir bira veya iki çay parasını da ayarlıyoruz naçizane bütçemizden.

Gerçi üç-dört saat oturup, bir tek bira içenlere gardiyan gibi davranıyor TCDD garsonları ama biz de karşımızda ss subayı olsa iplemeyeceğimiz yaşlardayız. Ve her yolculukta mutlaka kendimizi gibi birisi ile tanışıyoruz. Henüz cep telefonu veya mail adresi gibi iletişim kanalları olmadığı için bu tanışmalar yol arkadaşlığı ile sınırlı kalıyordu.

İşte böyle bir yol arkadaşı ile oturuyoruz vagon restorantta. Yolculuk da, sohbetimiz de ve biralarımız da ortalanmış vaziyette. Çökmüş avurtlarında birkaç gün sakal (kirli sakalın moda olmasından yirmi yıl önce) olan bir amca gelip oturdu çaprazımıza. Şu Menderes Samancılar'ın canlandırdığı yoksul anadolu insanı tiplemelerinden birisi. Üzerinde yakaları tiftiklenmiş kalın gömlek ile dirsekleri patlamış bir eski ceket. Nemrut garsonlardan birisi aşağılayıcı bakışlarla gelip dikildi başına:

-Buyrun?!

–Yemeklerden ne var usta?

-Kuzu şiş, piliç ızgara, karışık ızgara, bonfile, zeytinyağlı...

-Pilav üstü kuru yok mu ? 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4055 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri