Reçel yok pekmez olur mu?

08.09.2009 - 17:28 | - Tüm hikayeler
  • Köyde yapılan pekmez ilaç gibidir: Hormonsuz dut, klorsuz kaynak suyu, temiz hava ve pırıl pırıl güneşin katkısı ike yapılan pekmez nasıl ilaç olmaz ki.

Gidilecek olan yer uzak ve tehlikeli. Yabani, bir o kadar da güzel. Biraz da piknik havasında geçecek olan gün için hazırlıklar yapılır. Yiyecek içecek için gerekli olan malzemeler hazırlanır.

Çarşaflar, kovalar, bakraçlar alınır heybelere konularak eşeklerin üzerinde denk yapılır. Yanlarına yabani hayvanlara karşı silahlı adam bile alırlar.

Oralarda ıslık çalarak dolaşan gövdesinin kalınlığı en az 1 metre olan ( boyunu söylemiyorum bile) yılanlardan bahsedilir. Bu güne kadar kimseye bir şey olmadıysa da bunun sebebi onların tedbiri elden bırakmamasıyla ilgiliymiş!

 Biz "Say" diyoruz oraya. Say'ın  en çok da dutu meşhur. Karadut, beyaz dut ve üzüm. Ablam köyde oturuyor.  Orada oturmanın en büyük avantajı kendi yiyeceğini kendin yapmandır. Temizliğinden, sağlıklı olduğundan eminsin yani. Tabi biraz uğraşmak gerekiyor. İşte ablamların yaptığı da bu.  Dut pekmezi yapmak için o tehlikeli yolculuğa çıkıyorlar. Korkarak da olsa gidiyorlar. Biz onlara bir şey yapmazsak onlarda bize yapmaz diyor ablam.

Çarşaflar ağaçların altına gerilir. Biri ağaca çıkar ve dalları sallar. Dutlar yere düşüp toza toprağa bulaşmadan çarşaflara dolar, oradan kova veya bakraçlara aktarılır. Sabah erken gidersin, sıcağa kalmazsın. Hem sabah toplanan meyveler her zaman daha lezzetli olurmuş. Biraz mola verirsin. Kahvaltını yaparsın. Sonra tekrar işe koyulursun. Öyle birkaç kovayla olmaz, yükün ağırdır. O nedenle yükünü, güzel gözlü, hafif inatçı,  kadim dostun eşekle paylaşırsın. Evin yolunu tutarsın.

Toplanan dutlar kazanlara koyulur. Üstü kapanana kadar su ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. Şeker ilave edilmez. Dut tatlıysa pekmez tatlı, dut ekşimsiyse hafif ekşi olur. Tam kaynatılmaz, dutların yumuşayıp özsuyunu çabuk bırakacak hale gelince ateşten indirilir. Süzeklerde süzülür. İyice süzüldükten sonra tekrar tencereye koyulur ve kaynatılır. Ateşten indirilen pekmez 3, 4 gün de güneşte pişer. Pekmez ilaç gibidir. Bu özelliğini de katkısız olmasından ve güneşte bekletilmesinden alır.  

Dut hormonsuz, su klorsuz doğal kaynak suyu, tertemiz bir hava ve pırıl pırıl güneşin katkısıyla yapılan pekmez nasıl ilaç olmaz ki..  Uzun süre bozulmaz. İçine ıslak kaşık batırılmaz. Aksi takdirde çok çabuk bozulur. En çok bilinen karışımı tahin pekmez karışımıdır. En az bilinen ise kar ve pekmez karışımı.

Eskiden küresel ısınma bu kadar etkili değilken yazın ilk günlerinde bile dağların doruklarında kar olurdu. Kristalleşmiş kar şekere benzer. Tane tanedir. Pekmez ve o kar bir araya gelince değme dondurmalara taş çıkartır. Hem ferahlık verir hem enerji. Mutlaka deneyin derim….
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4668 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pekmez, köyde pekmez, kara dut, piknik

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri