Reçel Kazası

08.08.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Uzandığım kanepeden "eyvaaahhh" feryadıyla koştum mutfağa ve gördüm manzarayı.

 

Çalışan kadınların ev işlerine zaman ayırma fedakarlığını hep takdir etmişimdir. Bu özveri sayesinde belki birkaç kuşak daha klasik aile yapısını devam ettireceğiz. Sonrası? Sonrası pek çok sosyal olgu gibi  belirsizliğini koruyor zihnimde. 

Eşimde çalışan pek çok kadın gibi hafta sonlarını ev işleriyle ve özellikle mutfak işleriyle geçirir. 

Genellikle hafta içine ısıtmaya veya pişirmeye hazır yemekler stoklar buzdolabına. Bazen de coşup uzun vadeli yiyecekler yapmaya bile kalkışır. Konserve gibi, turşu gibi, reçel gibi. Reçeli en sona yazdım çünkü bir kez denendi ve tam bir fiyasko ile sonuçlandı. 

Benim, "Aman boşver.  Al bir kavanoz reçel. Kaç para ki?.." söylenmelerime rağmen girişti çilek reçeli yapmaya. Ve tabi her zaman yaptığı gibi bir koltukta birkaç karpuz sığdırma çabasıyla. Bir yandan ocağın üzerindeki reçel kaynarken diğer yandan başka bir işle uğraşıyor...

Uzandığım kanepeden "eyvaaahhh" feryadıyla koştum mutfağa ve gördüm manzarayı. Çilek reçeli tüm ocağı kaplamış ve hatta yerlere saçılmış. Saat gece yarısı ve sinir katsayısı binbeşyüz bir kadın. Hemen ayağının altında dolanmayım diye tek ses etmeden geri döndüm oturma odasına. Birazdan fırını çekmem için çağırdı ve hemen sessizce taziyelerimi sunup çektim fırını öne. Fırını yerine iterken baktık ki altından hala reçel damlıyor yere.

Artık işe el koyma zamanı gelmişti. Hemen elime tornavidayı alıp sökmeye başladım fırınımızı. Gecenin üçüne kadar "vay vay vay, tüh tüh tüh" nidalarıyla ben söktüm, o temizledi fırının her bir tarafını. Ondan sonra uzunca bir süre marketten alıp bir kavanoz yedik reçelimizi… 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3610 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri