Protokol yemeklerinde erken ayrılmak çok ayıp olur

21.02.2010 - 3:36 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • "Kahvaltı" herhangi biri tarafından değil de bir Başbakan tarafından verilince ister istemez protokol kuralları işliyor.

Brunch, İngilizce  “breakfast” ve “lunch” kelimelerinin birleşiminden oluşan bir kelime. Bu gün Başbakan ile ülkemizin önde gelen sanatçıları,  böyle bir “uzun kahvaltıda” bir araya geldiler.

"Kahvaltı" herhangi biri tarafından değil de bir Başbakan tarafından verilince ister istemez protokol kuralları işliyor.


İsteserseniz gelin bir bakalım yemekte protokol kuralları nasıl işliyor?

Resepsiyon, kokteyl ve resmî yemek davetleri protokol kurallarının tam olarak uygulandığı en önemli resmî ve soysal etkinliklerdir. Söz konusu davetlerde, davet biçimi (davetiye kartı), karşılama, masa ve oturma düzeni, masaüstü süslemesi, menü ve servis biçimi, yeme ve içme yöntemleri protokolde çok önemli konulardır.

Davetlerde; onur  konukları ve eşleri (devlet ve hükûmet adamları, kurum amiri yöneticiler, büyük üne sahip seçkin kişiler) bizzat evsahipleri tarafından otomobilden indikleri yerde karşılanırlar. Ancak, resmikabullerde üst konuklar protokol görevlilerince karşılanır ve salona kadar eşlik edilirler. Resmî kabullerde evsahipleri (davet sahipleri) konuklarını salon girişinde karşılarlar. Resmî davetlerde karşılama ve kabul hattında, önde davet eden makam sahibi ve sonra eşi, I. yardımcısı ve sonra eşi bulunurlar.

Davetlerde konukların, davetin başlangıç saatinden itibaren en geç 20 dakika içinde gelmiş olmaları gerekir. En uygun giriş saati, davetiyede belirtilen başlangıç saatinden beş dakika sonra girmektir.

Resmî davet ve kabullerde konuklar evli çift olarak salona girerlerken, makam ve resmî unvan sahibi davetli önden, eşi arkasından girer. Özel veya sosyal davetlerde ise, daima hanım önden girer.
Uğurlama, yemek davetlerinde ve resepsiyonlarda yapılır; kokteyllerde yapılmaz. Kokteylde davetliler davet sahibine teşekkür ederek ayrılırlar.

Akşam yemeklerinden ayrılış zamanı, normal olarak saat 23.00’tür. Ancak, onur konuğu varsa, ayrılış zamanını onur konuğu belirler. Erken ayrılmak durumunda olan mazeretini belirterek ve özür dileyerek ayrılabilir.

Kokteyl parti, daha çok sosyal nitelikli yarıresmî bir davet ve etkinliktir. Resepsiyon ise, resmî vesilelerle, ulusal gün ve bayramlarda, kutlamalarda, kuruluş günlerinde, her türlü yıldönümlerinde, üst düzeydeki atamalarda ve görevden ayrılmalarda, yabancı resmî konuk veya seçkin bir ziyaretçi onuruna düzenlenen kabul törenidir. Resepsiyona davet, basılı davetiye kartı ile yapılır. Resepsiyon için davetiye kartında belirtilen kıyafeti giymek zorunludur. Kıyafet belirtilmemiş ise mutlaka koyu renk takım elbise giymek gereklidir. Resepsiyonda büfe hazırlanır. Davetliler kokteylden sonra bu büfede ağırlanırlar.

Unutmamalıdır ki; bir kişinin bilgi ve görgü düzeyi en çok sofrada ve yemek yeme, çay/kahve ya da içki içme konusunda ortaya çıkar. Bu yüzden, yemek görgü kuralları resmî ve sosyal hayatta çok önemlidir. Örneğin, nasıl yeneceği bilinmeyen veya yemesi zor olan yemek alınmamalı; almak zorunda kalınırsa, masada evsahibine, onur konuğuna, üst’e veya refakat edilen hanıma bakılarak sessizce taklit edilmelidir. Zira konuğa, hanıma, üst’e ve evsahibine uymak saygı ve nezakettir.*

Protokol kurallarına uyulmazsa ayıp olur.

Japon İmparatoru zor duruma düşmekten kurtaran da protokol kuralı olmuştur.

Japon imparator zor duruma düşmekten nasıl kurtuldu?

Japon İmparatoru ilk Avrupa seyahatinde İngiltere Kralının konuğudur. Onuruna büyük bir ziyafet verilir. Meyveden sonra ellerin yıkanması için kristal kaplarda, içinde bir parça limon bulunan su getirilir. Japon İmparatoru farkına varmadan kabı alır ve suyu içer. Bütün konuklar şaşırırlar, ne yapacaklarını bilemezler. Tam o sırada, İngiliz Kralı da kristal su kabını eline alır ve suyu içer. Sofradakilerin hepsi de onu taklit ederler. İmparator mahcup olmaz. (Osmay, 1985: 151)

 *http://www.nihatayturk.com/protokol.html

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6867 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
başbakanla yemek, protokol yemekleri, yemek ve nezaket, protokol yemeklerinde nasıl hareket edilmeli, yemek ve kültür, yemek ve yaşam

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri